Кандидатът за кмет на ПП-ДБ Благомир Коцев представи Програма за развитие на пътната инфраструктура в град Варна. Документът е последното парче от цялостната визия на Благомир Коцев за наваксване на пропуснатото време за икономически и социален растеж на Морската столица. Разработката е с фокус върху увеличаване капацитета на ключови за развитието на града пътни артерии и съоръжения, които условно могат да се разделят на три групи:
1) Градски булеварди
2) Кръстовища на две нива
3) Междуградски пътни артерии
Предложени за разширение са булеварди с влошена пропускливост, особено в пиковите часове. Наред с вече познатата от над осем години идея за разширение на булевард „Цар Освободител“, Коцев застъпва тезата за разширяване на още два булеварда до постигане на минимален стандарт от 2 ленти в посока, плюс велоалеи и тротоар:
бул. „Христо Смирненски“ - от кръстовището с бул. „Цар Освободител“ (под ВиК) до връзката с бул. „8-ми Приморски полк“ (до УМБАЛ Св. Марина)
бул. „8-ми Приморски полк“ - от пресичането му с бул. „Христо Смирненски“ (над Кауфланд-Бриз) до изхода от града (при Картинг пистата)
В подкрепа на бъдещата инвестиция, освен влошена пропускливост на двата булеварда и негативните екологични и икономически последствия от това, се изтъкват обективни инфраструктурни предпоставки, а именно това че:
южната страна на бул. „Христо Смирненски“ във визирания участък е съставена почти изцяло от общински парцели;
около бул. „8-ми Приморски полк“ има наличен отстъп на сградите, вероятно за осигуряване на съответен сервитут с перспектива за бъдещо строителство на допълнителни пътни ленти.
Сегашната ситуация и бъдещото разширение на булевард „Христо Смирненски“ Благомир Коцев коментира така:
„Обединяващото за двете отсечки е, че само по име се водят булеварди, а в същото време размерите им са като на квартални улици.
Ясно е, че бул. „Христо Смирненски“ никога няма да служи като околовръстно шосе, както е познат сред варненци, защото контурите на града междувременно се разшириха драстично. По неговото протежение са изградени две от най-големите болници в цяла Източна България – УМБАЛ „Света Марина“ (Терапията) и ВМА МБАЛ-Варна (Военна Болница). Освен това булевардът служи като основна обслужваща артерия за жителите на кварталите Левски и Изгрев.
Напълно оправдано е да се каже, че текущият му вид и габарит са подигравка с правата на граждани и пациенти.“
По отношение на разширението на булевард „8-ми Приморски полк“ от табелата за Варна до Кауфланд-Бриз, Коцев каза:
„Този участък от „8-ми Приморски полк“ също е пример за драстична безотговорност. Отсечката представлява едновремнно северен вход на Варна и вътрешна артерия към някой от най-бързо развиващите се райони на града – Виница, Траката, Евксиноград.
Пътната артерия концентрира градски, междуселищен и международен транспорт в т.ч. леки автомобили, тежкотоварни машини и автобуси. Габаритът по никакъв начин не кореспондира с натоварването, което е предпоставка за ПТП, постоянни задръствания и влошена градска среда“.
В програмата за развитие на пътната инфраструктура се предвижа също разширение на съществуващи междуградски трасета до стандарт Скоростни пътища по следните направления:
Варна - Добрич - Силистра
Варна – Балчик – Каварна - Шабла - Дуранкулак
Варна – Белослав – Девня
Надграждането на визираните отсечки ще позволи развитието на крайградските зони, тъй като по протежение им се намират редица селища, които от години се ползват като своеобразни предградия на Варна. В проекта на Коцев се привеждат редица аргументи в подкрепа надграждането на трите трасета до Скоростни пътища. На първо място причините са икономически.
Според различни изследвания трафикът по направлението Варна – Добрич е съизмерим с този по магистрала Хемус, а отсечката от Варна до Девня представлява връзка между 5 пристанища и индустриалния комплекс в Девня.
Благомир Коцев коментира разширението на междуградските трасета до скоростни пътища така:
„Ако Варна иска да бъде икономически двигател на Източна България, то е крайно време да започне да се държи като такъв. От римско време се знае, че градовете се развиват единствено, ако има пътна свързаност към другите региони. Част от задълженията на един успешен кмет са да изисква от централната власт разумни инвестиции в републиканската пътна мрежа. За съжаление Варна изпусна златно време от над 4 мандата, в което кмет и правителството бяха представители на една и съща политическа сила. В този период Бургас успешно лобираше за своите интереси и бяха завършени магистрала Тракия и скоростния път до Слънчев бряг. В същото време във Варна и областта не беше построен и един километър държавен път.
Не е логично крайезерният път в контурите на Варна да е 4 и дори на места 6 ленти, а извън Варна да се свежда до 2. В кардиологията на това му казват стесняване на артерии, което е хронично заболяване. Освен тежкия трафик на индустриални машини, трябва да се вземе предвид също, че след изграждане на втория мост над езерото, тази отсечка ще бъде свързваща за двата моста, което предполага доста интензивно движение.
Доброто градоустройство е въпрос на дългосрочна визия и стратегия и аз съм готов да я реализирам“
В инфраструктурната програма на Коцев е залегнало също изграждане на кръстовища на 2 нива на ключови места в града, където нарушената пропускливост води до ежедневни задръствания. Набелязаните локации са, както следва:
кръстовището на бул. „Владислав Варненчик“ и бул. „Република“ (до Двете кули)
кръстовището на бул. „Владислав Варненчик“ и бул. „Христо Смирненски“ (до МОЛ Варна)
кръстовището на бул. „Левски“ и бул. „8-ми Приморски полк“ (до спирка Явор)
Кръстовища на две нива са заложени също по цялото протежение на бул. „Цар Освободител“ в обхвата на бъдещото му разширение. Цялата Програма за развитие на пътната инфраструктура може да видите тук.
Гласувайте с номер 66 в бюлетината за Благомир Коцев, кандидат за кмет на Варна!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com