Пускат Маказа през март

Борисов и Самарас държат на клаузата "добросъседство" за Западните Балкани

Пускат Маказа през март | StandartNews.com

Атина. Граничният пункт Маказа, инерконекторната връзка за газа и клаузата за добросъседство сред критериите за Западните балкани. Това бяха акцентите в срещата на четири очи между премиерите на България и Гърция.

ГКПП Маказа да бъде открит през март 2013 година. За това се договориха премиерите на България и Гърция Бойко Борисов и Андонис Самарас в Атина по време на второто заседание на Съвета за сътрудничество на високо равнище България – Гърция в понеделник.

„Обектът ще бъде приключен през март догодина, т.е. три месеца по-късно. Ще бъде дадена възможността за откриване на нов, модерен пропускателен пункт, което ще улесни комуникацията между двете страни, както и туризма. Уверявам ви, че до края на март този въпрос ще е абсолютно приключил”, каза Самарас.

Преди време Борисов дори заяви, че Българя може да даде пари за довършването на граничния пункт, след като гърците имат затруднения.

Самарас призна, че Гърция се е забавила със строителството заради фирма, която закъсала и имала проблеми.

Освен Маказа, двамата премиери са се разбрали още през март да започне и строителството на интерконекторната връзка за газа между двете срани.

Ден по-рано Борисов подписа подобно споразумение със сръбския си колега Ивица Дачич. Такъв документ ще е готов и с Румъния, обеща Борисов.

Обратна визита

Гръцкият премиер Андонис Самарас, съпровождан от свои министри ще посети страната ни през февруари. Това стана ясно след срещата между министър-председателя Бойко Борисв и гръцкия му колега в Атина.
Двамата премери се обедниха около мнението, че точката на добросъседство трябва да присъства ри присъединяването на сраните от Западните Балкани в НАТО и ЕС.

В името на добросъседството

"Предпоставка за присъединяване на страните от Западните Балкани към НАТО и ЕС е зачитането на правилата за добросъседство", каза премиерът на Гърция Андонис Самарас. За европейската перспектива за Западните Балкани – и Гърция, и България сме абсолютно съгласни, с текста, който бе приет единодушно – повтарям – единодушно - миналата седмица в Брюксел от Европейския съвет, подчерта Самарас.

Самарас добави още, че е удовлетворен от факта, че  двамата министри на външните работи на тази среща изразили именно съвпадението на мненията си по въпроса.

"Ясни и категорични сме - точката за добросъседство е много важна, каза след срещата  Борисов в отговор на въпрос на гръцки журналист - за позицията на България и Гърция за разширяването на Западните Балкани.

Премиерът Борисов припомни, че България е една от държавите, които най-много през времето са подкрепяли почти всички държави в региона за евроинтеграция. "В нашата външна политика ние сме били категорични, моята лична позиция също е такава – че колкото по-бързо държавите от Балканите влязат в НАТО и Европейския съюз, толкова по-добре за мира и
просперитета на целите Балкани. Между България и Хърватия и Словения – сега стои Сърбия, която не е в ЕС; не е естествено да е така. Косово – стои като черна дупка на Балканите – не е естествено да е така. Колкото по-бързо преодолеем тези процеси, толкова по-добре. Затова, когато трябваше да се решава – за безвизовото пътуване на хората от
Западните Балкани, България и Гърция мисля, че бяха от тези, които най-много ги подкрепихме, каза Борисов.

Но толерантността, която излъчваме ние, добросъседството, приятелството, има своите граници, подчерта Борисов. И подробно обясни как България е страната, която е спасила най-много евреи по време на Втората световна война. "50 000 души, и ги е спасил българският народ, като не е разрешил тогава на Хитлер да ги избие. Ако сме могли, да сме спасили всички евреи в света, но сме могли и сме спасили тези 50 000. Другите държави и това не са направили – далече, далече по-малко – една, две държави, са спасили по 300 – 400 души. И България – да заслужи да се правят филми срещу България? Заради приятелството си, заради обичта си, заради своята откритост... Това е все едно сега да обвиниш някой, че в Африка има бедстващи от жажда или от глад хора. Защо не ги спасят? Има толкова богати държави. За България, за българския народ, премиерът на Израел Бенямин Нетаняху излезе и го каза пред всички, и цитира писмо на тогавашния немски посланик до администрацията му в Германия, който казва, че българският народ, понеже не може да осъзнае колко е важно да се изселват евреите, не позволява това да се направи. Ясни и категорични сме и затова точката добросъседство е толкова важна", защити подробно тезата си Борисов.

Преди време стана ясно, че Македония е направила филм "Трето полувреме". Той предизвика остри реакции, след като се разбра, че е насочен срещу България. Срещу скъпоплатената продукция имаше реакции от евродепутати, от обществени организации, както и от българските институции. Според предварителната информация във филма има тенденциозно представяне на събитията около депортацията на евреите от Македония и Беломорска Тракия по време на Втората световна война.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай