Изводът на всичко, което ни се случва тези дни, в т.ч. и отстраняването на главния прокурор Иван Гешев е, че патосът на протестите от 2020 г. е бил фалшив и вреден. Политици и общественици, които тогава бяха обект на недоволството, днес са в съвсем различна позиция и според нея изработват начина си на действие, става ясно от думите на социолога от "Тренд" Първан Симеонов.
"Протестите през 2020 г. имаха две мишени - Борисов и Гешев. Хората, които бяха основна движеща сила на тези протести, синя София, в общи линии прие, че единият от тях е добър, другият - лош. Това е шансът и на Борисов да се измъкне от тази ситуация. Той сключи сделка от типа "власт срещу неприкосновеност" - "Не искам власт, давам ви я, макар че я спечелих на изборите и имах шанс да я упражнявам, за сметка на изпиране, защото само вие сте тези, които можете да ме изперете." Жертвата от това е Иван Гешев", обясни Симеонов.
Според него това е урок и за прозападните либерали - че бързи решения няма.
"Гешев е решен да направи каквото може. Донякъде изненада онези, които се предполагаше, че стоят зад него, а в един момент го пуснаха зад борда", каза Първан Симеонов.
"В България легитиматорите, които казват дали си добър или лош, са прозападните либерали. Гешев е човекът, който може да извади доста обстоятелства. Битката за интерпретации ще мине пак през това - това е първа стъпка на съдебната реформа, Борисов не е идеален, но Радев е от Кремъл - всички тези неща, които много лесно обясняват света и ние сме ги гледали. Ако Радев не подпише указа, разбира се ще се гледа прогнозата за времето - кога ще е най-удобно за типичния софийски жанр на летния протест", посочи социологът.
Гешев би имал политическо бъдеще, ако продължи, смята Симеонов. По думите му това е един от шансовете му да продължи да говори. Според него Гешев е напипал един много точен политически сегмент.
Нишата, която има Румен Радев занапред, е нишата, която ще се оголи между това крайно евроатлантическо правителство, което се очертава, и от другата страна - крайно русофилска радикална опозиция в лицето на "Възраждане", коментира социологът.
"Спирачката пред Костадинов е да се появи в средата един умерен, който да изземе част от неговия дневен ред, само че по нормален начин, без да иска България да излиза от НАТО и ЕС", подчерта Първан Симеонов.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com