София. На 12 май се провеждат предсрочни парламентарни избори за 42 Народно събрание. Изборният ден започна в 7.00 ч. и ще продължи до 20.00 ч.
6 868 455 граждани са включени в избирателните списъци за парламентарните избори на 12 май. Заличените лица и включени в т. нар. забранителни списъци са 160 972. От тях лишени от свобода са 7389, 7243 души са поставени под запрещение. 378 са снабдени с удостоверение за гласуване на друго място. 78 542 граждани са подали заявление за гласуване в чужбина, 67 420 граждани са подали заявление за гласуване по настоящ адрес.
Близо 11 676 са изборните секции, обявени от ГРАО по места. Изборните секции в чужбина са 227 в 57 държави. 8148 кандидати в тях са и тези, които са издигнати в повече от един МИР.
Бюлетината е обща, в нея са изписани имената на партиите и коалициите, както и първите трима кандидати в листите за съответния многомандатен избирателен район (МИР). Избирателите получават бюлетината с един печат на гърба. Изборът се отбелязва със знак Х със син химикал в квадратчето пред името на избрания кандидат (партия). Хиксът не бива да излиза от границите на квадратчето. Не бива да прилича на знака плюс (+) и на бюлетината не бива да се поставят никакви други знаци, за да бъде тя действителна. Комисията поставя втори печат, бюлетината се пуска в урната и избирателят се подписва в списъка.
275 наблюдатели от 5 международни организации ще наблюдават изборите. Петте регистрирани международни организации за изборите са: Парламентарната асамблея на съвета на Европа с 28 наблюдатели, Парламентарната асамблея на организацията за черноморско и икономическо сътрудничество с 4 наблюдатели, ОССЕ – 109 досега регистрирани наблюдатели, ПЕС със 105 и Парламентарната асамблея на ОССЕ с 29 регистрирани до момента наблюдатели. ОССЕ са регистрирали разширена мисия у нас и така за тях това не е окончателният брой наблюдатели, обясни говорителят на ЦИК.
15 са българските организации, които са се регистрирали за наблюдение на изборите, с 13 878 членове, които ще наблюдават по места. 7 са социологическите агенции, които ще извършват екзит-половете в деня на изборите.
Докато ЦИК на обяви края на гласуването, е забранена агитацията, както и огласяването на социологически прогнози за резултатите.
Право на глас имат всички български граждани, навършили 18 години към датата на изборите. Нужен Ви е документ за самоличност или документ, че сте подали заявление за издаване на нов.
За да упражните правото си на глас, трябва да фигурирате в избирателен списьк. Всеки гласоподавател е вписан с трите си имена и постоянен адрес.
Можете да гласувате и по настоящ адрес, ако той е различен от постоянния. Избирателните списъци могат да бьдат намерени и на сайтовете на отделните кметства и общини.
Можете да направите справка за адреса и избирателната секция на сайта на ГРАО. За справка по телефона изпратете SMS с ЕГН на единен номер 18 429 или безплатно обаждане на 0 800 14 726.
Студентите редовно обучение и пълнолетните ученици могат да гласуват в секция по избор в населеното място, в което учат. Нужна им е заверена ученическа или студентска книжка плюс документ за самоличност.
Българите в чужбина могат да гласуват само за партия или коалиция. Там, където България няма дипломатическо или консулско представителство, избирателни секции се образуват при наличие на не по-малко от 100 избиратели, подали заявления, че искат да гласуват. В населените места, където има дипломатическо или консулско представителство, избирателни секции се образуват при наличие на не по-малко от 20 избиратели.
Ако български гражданин зад граница не е включен предварително в избирателните списъци в съответната държава, в която живее, но има право да гласува, може да бъде вписан от секционната избирателна комисия на място.
Когато срокът за валидност на паспорта или личната карта на избирателя е изтекъл, той се допуска до гласуване, ако представи удостоверение, издадено от дипломатическо или консулско представителство на България, че е подал заявление за продължаване на срока на валидност или за издаване на нов паспорт или лична карта.
Гласоподавателите с трайни увреждания можеха да заявят в срок до 27 април своето желание да гласуват в подвижна урна, която ще дойде в домовете им. Хората с влошено зрение или тези, които не могат сами да отбележат вота си в бюлетината, имат право на придружител.
За нарушения по време на изборите можете да съобщите на сайта За честни избори.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com