„Продължаваме промяната“ продължава с безпрецедентния си натиск да диктува политическите условия за правителство. ПП-ДБ отново се опитва да изивва ръцете на Бойко Борисов, като не отстъпва от безумното си искане за изолация на 300 000 българи, които са гласували за ДПС-Ново начало.
След като Борисов казва, че няма да работи нито с Доган, нито с Пеевски, тогава какъв е проблемът да седнем и да обсъдим, да подпишем. От ГЕРБ настояваха да се подпише политическо обвързващо споразумение. Каква да е формата, декларация, нещо друго, готови сме да говорим, заяви в интервю за БНТ Надежда Йорданова от ПП-ДБ.
"Коалиционното споразумение е въпрос вече за управление. Губим се в политическия разговор, защото си говорим през студиата. Получихме отговор от ИТН, от ГЕРБ не получихме отговор нормален. Телефонната демокрация не работи. Неформалните връзки и разговори са важни, но те не могат да изчерпят демократичния процес", посочи Йорданова.
"Първата политическа сила има право да посочи свой кандидат за шеф на Народното събрание, но тя трябва да намери мнозинство. Тъй като председателят се избира с мнозинство и всъщност то трябва да застане зад ясни приоритети на работата на НС. Всъщност нашата декларация предлага приоритети за работата на НС. Това изисква мнозинство. А защо е анти Пеевски. Считаме, че мнозинството, което може да реши корупционните въпроси в България изключва Пеевски", каза тя.
"Да, ГЕРБ спечели изборите, но ние не сме част от песента "победителя взема всичко". Трябва да се формира мнозинство. Думичката "ултиматум", която се опитват да наложат колегите от ГЕРБ е всъщност оправдание да не седнем да говорим. Защото дали "ултиматум" или не, ние къде можем да се срещнем, можем да го решим след разговори, а не след престрелки в студиата", каза още тя.
"Това, което трябва да се случи в България, поне това, което ние мислим, е да започват да се освобождават институциите и изборния процес от корупционните влияния. Докато не решим проблема с корупцията, не можем да продължим напред. На първо място трябва мнозинство в парламента, което е готово да се справи именно с този проблем", допълни Йорданова.
"След като политическите сили казват, че трябва да излезем от политическата криза, че парламента трябва да работи и да връща доверието в хората и да изпълнява конституционните си правомощия, ще седнем и ще говорим. Аз вярвам, че няма нито една политическа сила, която ще каже, че иска да се изберат членове на Висшия съдебен съвет, които да са политически обвързани", посочи тя.
"До този момент не съм видяла внесена конституционна жалба, която да иска изцяло отменяне на изборите. Това, което ние ще искаме и това което ще внесем е проверка на преброяването на гласовете. За да се установи дали изборния резултат е този, който определи ЦИК. По този начин ние защитаваме валидно подадените гласове. За да знаем, че това е мандатът, който българския избирател е дал за този парламент. Ще работим и за изменение в Изборния кодекс", каза Йорданова.
"Надявам се, че ГЕРБ ще изоставят практиката да научим тяхното предложение в понеделник. Необходимо е да има разговори преди това", заяви тя.
"Изборът на президент на САЩ е избор на гражданите на САЩ от наша гледна точка или поне от моя аз уважавам избора и се надявам властта да бъде предадена спокойно. Аз ще работя за това България да има място в демократичното семейство в света, за да може да отстояваме нашите нашите национални авторитети. Аз като български гражданин вярвам, че нашата вътрешната политика трябва да я определяме тук, в България. Всъщност периода, в който вътрешната политика на България се определяше от друга голяма сила, се надявам да е свършил на 10 ноември 1989 година. Не мога да приема, няма да се съглася и докато имам сили ще се възпротивявам на това други сили да определят вътрешната политика на нашата страна", коментира Надежда Йорданова изборите за президент в САЩ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com