Парламентарната група на „Продължаваме промяната” няма да влезе в зала. Това обяви на брифинг в парламента Кирил Петков. Причината е, че механизмите за избор на председатеби на БНБ, Сметната палата и Здравната каса влизат в дневния ред днес. Те бяха приети вчера от бюджетна комисия и според тях срокът за номинации се намалява от 14 на 7 дни. "Промяната" и ДБ не са съгласни и искат срокът да си остане 14 дни.
ВИЖ ОЩЕ: Борисов хвърли бомба за ротацията и шефа на ДАНС
"Тази сутрин групата на ПП-ДБ няма да влезе в зала, защото ясно предупредихме, че това, което се случва, е недопустимо. Подмяната на Иван Гешев с Борислав Сарафов - ние поискахме да изслушаме министъра на правосъдието. Бяхме блокирани от скритото мнозинство на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", заяви Петков, видимо гневен.
ВИЖ ОЩЕ: Борисов се запозна с Лена и остана без думи
Ние ясно предупредихме, че нещата, които се случват в последните дни са недопустими. Първо - подмяната на Гешев със Сарафов. Ние поискахме правосъдният министър да бъде изслушан, бяхме блокирани от ГЕРБ, ДБП и "Възраждане". Правната комисията също поиска да бъде изслушана, бе блокирана от ГЕРБ, ДПС и "Възраждане". Антикорупционният закон, нашият закон бе отхвърлен със същото мнозинство", заяви Петков.
ВИЖ ОЩЕ: Радев настъпи кабинета. Размаха пръст
По думите му вчера 3 регулатора - Здравна каса, БНБ и Сметната палата са били вкарани в комисии. Това е нарушение на нашата първоначална договорка, че всички регулатори ще бъдат обсъждани, тази договорка беше нарушена във вчерашния ден, те бяха вкарани в дневния ред за днес, продължи Кирил Петков.
ВИЖ ОЩЕ: Коалицията трещи! Лют скандал за БНБ и още два важни поста
"Ако някой си мисли, че докато имаме правителство, което е много важно за България, но ако някой си мисли, че това е цената всички регулатори, които са с мандат от 5 години, да бъдат назначени от това скрито мнозинство, много се лъже, няма как да го дадем. Няма как да дадем контролите на държавата“, каза Петков.
Докато правителството се опитва да работи, то служи като параванче, едно друго мнозинство, ще вземе регулаторите, заяви от своя страна Христо Иванов. И допълни, че за да има правителство, те били направили големи отстъпки.
Иванов изрази и съмнение, че се готви избор на нов главен прокурор, който щял да бъде близък до президента Румен Радев.
"Отговорното действие е да има правителство, но да бъде правителство на реформите. Искаме ясна договорка за механизъм как ще се попълват регулаторите, по съгласуване на законите по законодателната програма и как ще мине съдебната реформа оттук нататък. Призоваваме към разум и разговор, от тях зависи не просто дали ще има едно или друго правителство, а как ще върви България“, завърши Иванов.
"Правителството не се разваля, но трябва да се определи дали ще е правителство на промяната, или правителство-параванче“, коментира още Иванов.
Ще има ротация, ако има реформаторско правителство, предупреди Христо Иванов.
"Говорим за регулаторите, различно е от изпълнителната власт“, измъкна се Иванов от въпрос кое от назначенията на кабинета, е съгласувано с ГЕРБ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com