София. Законопроектът за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, внесен от Министерски съвет, бе приет на първо четене в парламента. 108 от народните представители гласуваха със "за", 9 бяха "против", а 45 се "въздържаха".
С проекта се цели въвеждане в националното законодателство разпоредбите на Директива 2011/92/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2011 г. относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография и за замяна на Рамково решение 2004/68/ПВР на Съвета. Срокът за транспониране на Директивата е 18 декември 2013 г., като за правилното и пълно транспониране на директивата е необходимо изменение на Наказателния кодекс (НК), посочват от парламента.
Изпълнява се препоръката на Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма (МОНИВАЛ) към Съвета на Европа, отправена на Република България с Оценителния доклад за страната ни в рамките на Третия кръг за оценка, за привеждане в съответствие с международните стандарти на престъплението "финансиране на тероризъм". Привежда се НК в съответствие със задълженията по Допълнителния протокол към Наказателната конвенция на Съвета на Европа относно корупцията и към наказване на активния подкуп и търговията с влияние и в случаите, когато облагата е предназначена за трето лице - съобразно изискванията на международните антикорупционни конвенции, ратифицирани от Република България.
Следващата промяна произтича от стартирала процедура за нарушение № 2012/2085 по описа на Европейската комисия във връзка с неизпълнение от страна на Република България на чл. 63 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), което е първият етап на досъдебната фаза на процедурата по чл. 258 от ДФЕС. Процедурата е свързана с чл. 251 от Наказателния кодекс, който определя наказателната отговорност при нарушение на режима на сделките, вноса, износа или други действия с валутни ценности или задълженията за тяхното деклариране и прилагането на предвидените в закона санкции, когато предметът на престъплението е в "особено големи размери", неопределено в закона понятие, което е източник на правна несигурност.
Промените в Наказателния кодекс, които бяха предложени от парламентарната група на "Атака", бяха отхвърлени. Те искаха манифестирането публично на хомосексуална ориентация или принадлежност, чрез организация или участие в митинги, шествия и паради или чрез средствата за масова информация и Интернет, да се наказва с лишаване от свобода от една до пет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.
„Нямате право да утвърждавате себе си и да бъдете морални стожери и съдници, когато вие самите би следвало да погледнете собственото си поведение. Смятате ли, че сте хората, които можете да кажете, че интернет, вестниците, телевизиите са мястото, на което хората с различна ориентация, трябва да бъдат неотразявани? Осъждам тази поправка". Това каза депутатът от ГЕРБ Ирена Соколова.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com