София
Георги Първанов е много доволен от дебата за енергийната сигурност на страната, стана ясно след края на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност днес привечер. Президентът каза още, че е направен сериозен анализ на енергийните проекти и на ефекта от тях върху икономиката на България.
Доминираше изводът, че "Южен поток" и "Набуко", "Бургас-Александруполис" и "Белене" са стратегически ориентирани и необходими за страната ни, контретизира той и уточни, че дори и един от опозиционните лидери казал, че това са добри проекти.
Държавният глава увери, че няма рискове от енергийна криза в България и увери, че страната ни ще се превърне в енергиен център в близките няколко години. Той похвали и дипломацията ни за това, че досега не сме имали толкова резултатна мисия.
Първанов увери, че енергийната ни политика ще бъде част от енергийната стратегия на ЕС и добави, че ролята на България ще се засилва. Като приер държавният глава даде международната конференция по темата, чийто домакин ще бъде България.
"За нас "Набуко" е приоритетен", заяви още веднъж президентът. Той добави, че по време на заседанието на съвета са констатирани и някои проблеми като закъснението на проекта "Белене". Била е отчетена и засилената конкуренция на нашите съседки, които имали също толкова засилени претенции, колкото и България.
Държавният глава каза, че е било прието предложението на опозицията да се подготви актуализирана енергийна стратегия. Това щяло да стане до края на мандата на това правителство, като се направи дългосрочна и в унисон с европейската политика, както и да се подобри ценовата политика.
Първанов изтъкна, че са необходими допълнителни усилия, за да не се хаби толкова енергия. Всички знаят, че сме шампиони в Европа - аргументира се той.
По отношение на "Бургас-Александруполис" президентът беше категоричен, че нито България, нито която и да е друга страна няма да жали нито средства, нито усилия за екологичната сигурност на проекта. Държавният глава призна, че заседанието на КСНС по темата "Енергетика" е закъсняло с около 10-15 години. Но той изрази задоволство от сбирката на властта днес и беше категоричен, че консенсусът по енергийната ни политика не е невъзможен.
Първанов съобщи още, че до края на другия месец ще се ратифицира "Южен поток". На въпрос защо има закъснение в "Белене" президентът заяви, че това се дължи на проблеми от руския ни партньор заради изборите там, но увери, че пропуснатото време ще бъде наваксано.
На въпрос възможно ли е да се създадат нови мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй" Първанов даде думата на премиера, който бил по-компетентен по темата. От своя страна Сергей Станишев заяви, че е съгласен с всичко, което казва президентът, и го подкрепя. Двамата демонстрираха пред медиите единодушие и задружие.
Не би трябвало да има партийни разграничения и политиканстване що се отнася до енергийната сигурност на страната - категоричен беше министър-председателят. Той увери, че България ще има
достатъчно вътрешно производство на енергия с наши мощности.
Станишев заяви, че има възможност за строеж на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и затова е сформирана работна група от експерти, която трябва да даде становището си за това. Премиерът изчисли, че вече България ще има водеща транзитна роля, тъй като през страната ни минава около 10-12% от природния газ за ЕС. Ние сме и най-активният член, който работи по проекта "Набуко" - заключи Станишев.
На въпрос ще се търси ли съдействието на ГЕРБ като най-голяма българска партия в Европейския парламент за тези проекти, Първанов отговори: Ще имам грижата пряко или косвено чрез моите секретари да информирам не само ГЕРБ, но и други извънпарламентарни и важни партии за решенията от днешното заседание на КСНС, защото за тези проекти трябва максимална обществена подкрепа.
Икономическият министър Петър Димитров обяви, че ратификацията за "Южен поток" ще бъде приета на заседанието на МС в четвъртък. Той обясни, че има забавяне по проекта, защото още не е изяснено трасето. То е извън България, а за да се уточни у нас, трябва да се знае къде ще мине трасето през
Сърбия и Гърция и какви потоци - обясни министърът. На въпрос възможни ли са нови мощности да се изградят на площадката на АЕЦ "Козлодуй" Димитров каза, че се водят разговори и има такава възможност, както и голям инвеститорски интерес. Един седми реактор би бил добър, тъй като има изградена инфраструктура, но започването на един седми реактор би означавало, че ние заявяваме категорично, че III и IV блок са окончателно отписани и ще ползваме инфраструктурата на VII реактор от тях, изрази опасенията си и икономическият министър.
Министърът на екологията Джевдет Чакъров каза, че ще пусне ОВОС на всички енергийни проекти, за които това не е направено. Преди това Иван Костов го обвини, че той не е пускал ОВОС на "Бургас-Александруполис" и "Южен поток", тъй като никой не му е казал за това.
Нина Васильовска
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com