София. „Диалогът на институциите и представителите на политическите партии с гражданското общество е необходимост за легитимирането на предлаганите политически решения", заяви днес президентът Росен Плевнелиев, който се срещна с лидера на Движение България на гражданите Меглена Кунева и с председателя на Демократи за силна България Радан Кънев, съобщиха от прессекретариата на президента.
Срещата е част от инициираните в последния месец от държавния глава разговори с представители на политическите партии, с неправителствени организации, с общественици и интелектуалци, във връзка със ситуацията в страната. Росен Плевнелиев бе категоричен, че с активното си гражданското поведение от месец февруари досега българското общество е дало ясен знак, че очаква промяна в отношението на политическите представители към държавността. Според президента отправените ключови послания към политиците са за прозрачност и за справедливост в работата на държавните институции.
"Това е поуката от гражданските протести, която виждам аз и която напълно подкрепям", заяви Росен Плевнелиев и подчерта, че ще продължи да отстоява независимостта на президентската институция и съхраняването й като фактор на стабилността и националното обединение.
Необходимостта от възстановяване на доверието на обществото в институциите беше подчертана и от Меглена Кунева и от Радан Кънев. Според лидера на Движение България на гражданите, време е да бъде преустановена практиката всяко правителство да търси удобния виновен в лицето на своите предшественици. Вместо това то трябва с действията си да доказва, че защитава интересите на обществото, както и доверието на европейските институции. Лидерите на ДСБ и на ДБГ изразиха подкрепата си за позицията на държавния глава, че дадените обещания за прозрачност в управлението трябва да бъдат валидни и по отношение на публичните разходи.
Президентът Росен Плевнелиев отново изрази надеждата си за провеждането на ефективен и по същество дебат в парламента по актуализацията на бюджета, който ще помогне българското общество да бъде информирано за какво ще се използва общественият финансов ресурс.
По време на срещата бяха разменени мнения за административната реформа и необходимостта от създаването на условия за изграждане на висококвалифицирани служители, чието кариерно развитие не е подвластно на промените в политическата власт. Подчертана беше също така необходимостта от повишено внимание към условията за развитие на малките и средните предприятия, които създават над 70% от работните места у нас. Обсъдени бяха широк кръг от теми, сред които приоритетите, заложени в Стратегията „България 2020", Договорът за партньорство с Европейската комисия, усвояването на средствата от Европейския съюз и други.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com