София. Мъките около попълването на Конституционния съд възродиха една поумряла интрига - напрежението между вътрешния министър и президента. Ако наистина се разгърне, то сблъсъкът между Цветан Цветанов и Росен Плевнелиев ще прилича на среща на два свята - полицай и юпи.
Допреди да изгрее звездата на ГЕРБ, единият е изкарал цялата си кариера в МВР - от най-ниското стъпало през кадровик до оперативен секретар на Бойко Борисов в периода 2001-2005 г. Другият е продукт на новата бизнес вълна, появила се у нас след 10 ноември. Писал хороскопи и спал по паркинги в Германия, Плевнелиев стига до позицията на виден мениджър на германска строителна фирма с управление на големи инфраструктурни обекти. Той е своего рода изключение в предприемаческите среди, тъй като преди изборите за президент целокупната опозиция не успя да намери и пусне в обращение смислен компромат срещу него.
Най-яркият удар обаче излезе от устата на шефа на собствения му предизборен щаб. Случайно или не, на една пресконференция миналата есен Цветанов разказа как през 2007 г. трима софийски съветници искали рушвет от Плевнелиев, за да му прокарат по-бързо сделка със земя, върху която по-късно изникна крупен бизнес център. Тази афера беше и основното оръжие на неговите противници.
В нощта на изборите МВР шефът свали за кратко желязната маска от лицето си и подхвърляше новоизбрания държавен глава като малко дете. Колко искрена е била радостта най-добре си знае Цветанов, който също беше спряган като кандидат-президент на ГЕРБ. Многозначителен знак беше назначението на бившия началник на ДАНС Цветлин Йовчев за шеф на кабинета на Плевнелиев. Публична тайна е, че Йовчев не изгаря от любов към МВР шефа.
Пукнатините се поразшириха доста и покрай сагата с избора на конституционни съдии. При първата изпушила кандидатура - на Венета Марковска, двамата заеха коренно противоположни позиции. Цветанов отстъпи без особено желание, а Плевнелиев от самото начало отхвърли съмнителната номинация и по-късно я бламира по оригинален начин - като си тръгна по време на клетвата в КС.
Като закъсняло ехо тази седмица Цветанов намекна, че оставката на Марковска е спасила президента Плевнелиев от процедура по импийчмънт /отстраняване/. Министърът дори в прав текст заяви, че президентът е протоколна фигура и може да говори каквото си иска, защото трябва да се харесва на хората.
Изглежда Цветанов правеше сравнение със своето битие - гонене на престъпници и мишена за критиките на опозицията, магистратите и разпасаното гражданско общество. Ролята на "лошото ченге", която сам си е избрал и играе пред пълни зали, няма как да донесе на Цветанов високо доверие.
Марковска и Гугушева обаче бяха периферни сражения от далеч по-голямата война - за избора на главен прокурор. Именно тази процедура ще покаже дали Цветанов и Плевнелиев имат принципен конфликт, който могат да разрешат с взаимни отстъпки. Или битката между тях е лична и ще се води по всички линии занапред. По-вероятно е обаче и двамата да бъдат озаптени, тъй като Бойко Борисов се зае лично с тяхното помирение като проведе бързи срещи с двамата. Премиерът е наясно, че едно е да има спектакъл и интрига за жадната публика. Съвсем друго е да се разрази мащабен властови сблъсък, който да подрони основите на ГЕРБ в навечерието на изборите. Затова и вероятно Борисов ще трябва да влезе в ролята на горския от вица, който спрял битката между стражари и апаши.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com