Правят регистър на обществените поръчки

Правят регистър на обществените поръчки | StandartNews.com

Целта на спирането им не е да унижим някоя фирма, подчерта Борисов

Всички обществени поръчки с европейско или национално финансиране ще бъдат включени в единен регистър. Това каза в Брюксел пред българските медии премиерът Бойко Борисов. Министър-председателят уточни, че е възложил на вицепремиера Томислав Дончев да бъде направен регистър на търговете както с европейско, така и с национално финансиране както на министерствата, така и на общините.

Обществената поръчка за почистването на летище „София" от външна фирма е спряна, след като чистачка от аерогарата се е свързала с него, поясни Борисов. И изложи аргументи:"Първо, това е голяма поръчка. Второ, се подготвят документите за концесия. Трето, заплатите на стотина души поне ще паднат наполовина, а в същото време аерогарата и РВД в момента, заради огромния трафик са на много добри печалби". "Чистотата е на отвратително ниво, не се поддържа както трябва, не виждам смисъл от тази поръчка месеци преди концесията на летището", каза още Борисов. Премиерът специално отбеляза, че всички спрени поръчки до момента са законосъобразни. И даде да се разбере, че може да има нови спрени поръчки, ако има съмнение, че не са направени както трябва. "Целта на спирането (на търговете, бел. МС) не е да унижим някоя фирма или да посочим някои хора с пръст. Точно обратното – да е убедено обществото, че е прозрачно", подчерта той.

Борисов благодари на парламента, че днес с такова голямо мнозинство е потвърдил, че „нищо по-добро от това правителство не може да се направи".

Той изказа благодарност и за декларацията на Народното събрание във връзка с блокадата на българо-гръцката граница, като посочи, че не може вътрешно-политически проблеми на една страна да се решават за сметка на други държави. "Положих огромни усилия да убедя Ципрас да се намеси повече, опозицията да се изкаже в интерес на България, Юнкер, Туск, канцлерът Меркел – всички колеги до един", каза той. Министър-председателят определи като тежко заседанието на Европейския съвет, тъй като трудно може да се намери консенсус. Относно темата за Великобритания премиерът посочи, че крайната цел е да се запази единството на ЕС, което е много важно и за България.

В отговор на журналистически въпрос за промяната в акционерната собственост в „Булгартабак" Борисов заяви, че той носи отговорност за наемането след конкурс на банката за приватизационната сделка. „От там нататък, като частни търговски дружества кой какви акции има и как ги търгува, не е наша отговорност", допълни Борисов.

"Моето предложение незабавно да затворим всички външни граници на ЕС и да останат само официалните КПП-та го заявих пред колегите на Европейския съвет още преди година и вече всички на практика са се съгласили, но не го приемат. Ако има КПП-та и солидни граници, мигрантите, които искат да влязат в общността и за които няма място, ще чакат отвън", заяви категорично Борисов. И допълни: "Докато в момента ние ги вкарваме в ЕС, вече са на наша територия и започва спор между държавите кой колко бежанци да вземе. Обясних, че при изградени външни граници ще спестим и много средства и усилия, държави като Унгария, Австрия и Словения няма да се ограждат, а ще подпомогнат със средствата си държавите в граничните райони".

По-късно от пресслужбата на правителството информираха, че Борисов е имал разговор с унгарския си колега Виктор Орбан.

Разрешаването на проблема с мигрантския поток беше основа тема на разговора на министър-председателя Бойко Борисов с унгарския му колега Виктор Орбан. Двамата проведоха двустранна среща в Брюксел в рамките на провеждащото се заседание на Европейския съвет. Премиерът Борисов подчерта, че без съвместните усилия на всички държави в ЕС няма да се намери общо и устойчиво решение на проблема. Той аргументира българската позиция за затваряне на външните граници на ЕС като възможен вариант.

Министър-председателят обърна внимание и на факта, че на фона на толерантността, която страната ни демонстрира спрямо Гърция относно мигрантската криза, вече месец продължава блокадата на границата ни от гръцки фермери и информира унгарския си колега за приетата днес единодушно декларация от Народното събрание.

Като продължение на разговора от края на януари, когато Виктор Орбан беше на посещение в София, двамата премиери отново изразиха задоволство от отличните двустранни отношения между България и Унгария. Те се съгласиха, че конструктивният диалог на високо политическо ниво е от полза за развитието на икономическото сътрудничество, както и по други въпроси от взаимен интерес.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай