София. Временната парламентарна комисия одобри на първо четене законопроект за ДАНС, с който ГДБОП излиза от системата на МВР и ще се влее в държавната агенция. Така тя ще получи и разследващи функции. Председателят й пък вече ще се избира от парламента, а няма да се назначава от премиера.
"Видя се, че прекомерната концентрация на власт в една структура не работи добре, промяната трябва да възстанови нормалността в сектора за сигурност," коментира председателят на комисията Христо Бисеров.
Той обясни, че с промените на ДАНС се дават правомощия за разследане, така че то да се извършва на едно място. По думите на Бисеров това е необходимо заради преплитането на трансграничната организирана престъпност с местната организирана престъпност. ГДБОП ще премине към държавната агенция с всички свои активи и пасиви и с целия си личен състав.
Бисеров обясни още, че с промените председателят на ДАНС вече няма да се назначава от премиера, а ще се избира от Народното събрание. Причината е, че с преструктурирането агенцията получава завишена тежест и правомощия, които ще изискват и засилен парламентарен контрол.
При встъпването си в длъжност по-рано новият вътрешен министър Цветлин Йовчев, който беше и председател на ДАНС, обяви, че следващата стъпка вероятно ще бъде изваждането на службата за подслушванията СДОТО от вътрешното министерство. Тази тема стана силно коментирана покрай скандала с незаконното подслушване.
Държавната агенция „Национална сигурност" беше създадена от кабинета на тройната коалиция през 2008 г. Тя е правоприемник на Национална служба "Сигурност", военното контраразузнаване и на Агенцията за финансово разузнаване. С обяснението за премахване на конкурентни функции между МВР и ДАНС следващото правителство на ГЕРБ остави в агенцията контраразузнаването и информационно-аналитичната и прогнозната дейност. Повечето функции бяха прехвърлени към възстановенвата Главна дирекция за борба с организираната престъпност на подчинение на вътрешното министерство.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com