Ключово решение за адвокатите. Правната комисия в парламента отхвърли ветото на президента върху текстове от Закона за адвокатурата, които се отнасят до особения представител по делата.
Според новите текстове местните адвокатски съвети ще определят особените представителите, като и техните възнаграждения. Досега това беше работа на съда. Според президента с този текст се нарушава правото на ЕС.
С осем гласа "за", един "против" и петима "въздържал се" членовете на правната комисия подкрепиха отново текстовете и така на практика отхвърлиха ветото.
В началото на дебата Георги Георгиев от ГЕРБ каза, че повторно ще подкрепят законопроекта. Той обясни, че мотивите на президента били бланкетни. И попита защо тази процедура не е влязла в действие и при текстовете за нетрадиционната сексуална ориентация.
"Изглежда, че има една фиксация от представители на българския съд да се говори за определяне на възнаграждение" каза Георгиев. Според него не се спорило кой и как определя хонорарите на адвокатите, а дали ще се гарантира на гражданите правото на защита. Освен това в последните дни имало изявления, които целели да дискредитират българските адвокати. Политически изнасяло да не се произнасят, но това не било справедливо.
Георгиев обясни, че не е допустимо да се присъждат на адвокатите 4,50 лв. на час. И продължи, питайки дали съдът може да си избира прокурора по делото.
Стою Стоев от ПП-ДБ направи бележки на казаното от Георгиев. Неговата парламентарна група щяла да преразгледа оспорените текстове. Още утре можели да се приемат промени по спорните текстове, ако залата реши така. Георги Георгиев пък го попита дали може да предложи конкретни текстове, защото били "юристи, а не импресионисти"
Ищците искат особените представители на ответника да бъдат калпави", каза адвокат Валя Гигова от Висшия адвокатски сьвет. Тя посочи, че особени представители имат винаги физическите лица, а не юридическите.
"Иска ли някой от вас да бъде защитаван по дело срещу голям корпорация от адвокат, който не е подготвен", попита тя.
Адвокат Александър Кашъмова обясни, че делата, по които има особени представители, са под 1% и адвокатите, които били "по тях били една шепа хора".
До гласуването се стигна, след като на 20 септември президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание промени в Гражданския процесуален кодекс, направени чрез Преходните и заключителни разпоредби в Закона за изменения и допълнения на Закона за адвокатурата. Предстои ветото на президента да бъде разгледано в Пленарна зала.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com