София. България ще проведе първия си референдум в историята на демокрацията в деня на Холокоста на 27-ми януари 2013 г. Държавният глава Росен Плевнелиев избра датата днес.
Допитването ще бъде за изграждането на нова атомна централа. Точният въпрос, на който ще отговаряме гласи следното:
„Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?”.
До провеждането на референдума се стигна, след като ГЕРБ заяви, че иска да прекрати строежа на атомната централа. Причините бяха в лошия проект, който ще струва много скъпо на данъкоплатците. Според проверка на държавната финансова инспекция страната ни е ощетена с близо 1.2 млрд. лв. БСП обаче настояха подобно решение за спиране на проекта да се вземе след допитване до народа. Затова червените инициираха подписка и събраха над 700 000 гласа при нужни 500 000 за референдум.
Окончателният въпрос за допитването беше избран след доста препирни между управляващите и опозицията. Оригиналният въпрос за референдума беше на БСП. Неговият текст имаше малко по-различна формулировка - „Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка „Белене”?.
ГЕРБ обаче промени въпроса с мотивите, че той е подвеждащ и манипулативен. Освен това от управляващата партия обясниха, че не въпросът по закон не може да съдържа прекалена конкретика като обекта "Белене". На дискусия беше подложена и формулировката "атомна енергетика". Според ГЕРБ такава няма, има са мо ядрена. Тази фраза даде началото на ожесточени спорове на тема физика в Парламента. Искра Фидосова дори рисува структурата на атома, за да обясни каква е енергетиката ни и ккаъв ще е окончателният въпрос за референдума за нов АЕЦ.
Недоволни от референдума бяха и сините депутати. Според ДСБ всичко това е една игра от ГЕРБ, която цели да завърши прословутия проект "Белене".
Не е ясно обаче дали референдумът ще събере нужните гласове, за да бъде валиден. Експертите бяха доста скептино настроени на тази тема. Според изчисленията на проф. Михаил Константинов на референдум през зимата няма да излязат 4 милиона българи. Те трябва да са поне толкова, тъй като по закон числото на гласувалите не трябва да е по-малко от това на последните парламентарни избори.
Социолозите смятат, че темата за "Белене" е объркала много хората. Според последното проучване на МБМД 46% не знаят каква позиция да заемат. В същото време доверието към проекта е намаляло. През 2010 г 68% от хората са искали да имаме Втора атомна централа, а 22% са отговорили отрицателно. Година по-късно 54% са били „за”, 20-22% - „против”. Тази година едва 32% застават зад проекта, а процентът на противниците му се запазва същият.
Историята на "Белене" досега:
1981 г. - Министерски съвет взема решение за строежа на централата.
1987 г. - Полагането на основите на бъдещата електроцентрала по проект на „Атоменергопроект“ — Киев и „Енергопроект“ — София. Предвижда се изграждането на 4 блока WWER-1000/V 320.
1990 г. - Изпълнени са около 40% от дейностите по изграждането на първи блок и е доставено 80% от основното оборудване. Проектът е замразен, а на площадката се извършват единствено консервационни работи.
2002 г. - Министерският съвет взима решение за продължаване работата по изграждането на АЕЦ „Белене“.
2003 г. - Министърът на енергетиката Милко Ковачев изпраща писма до 6 водещи световни компании в областта на ядрената енергетика с искане за актуална техническа, икономическа и финансова информация.Със заповед на Министъра на енергетиката и енергийните ресурси от 7 май 2003 е създадена експертна работна група във връзка с изграждането на централата.
2006 г. - АЯР утвърждава площадка Белене за строителство на АЕЦ върху нея.
2007 г. - Проектът получава сертификат за съответствие с техническите изисквания на европейските експлоатиращи организации (EUR) за леководни реактори от трето поколение.
2008 г. - АЕЦ Белене получи разрешение за строителство от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Премиерът Сергей Станишев дава официален старт на строителните дейности на площадка Белене. Очаква се първи блок на централата да бъде пуснат в експлоатация през 2013, а втори – през 2014 година.
2010 г. - BNP Paribas прекратява участието си в проекта поради изтичане на мандата. Българският енергиен холдинг стартира процедурата за избор на консултант по проекта АЕЦ „Белене”.
2011 г. - Националната електрическа компания и Атомстройекспорт подписват Допълнение № 13, с което се удължава срока на действие на Споразумението от 2006 г. до 30 септември 2011 г.
След изтичане на срока НЕК внася иск срещу Атомстройекспорт в арбитражния съд в Париж за дължими суми.
2012 - Правителството взема решение проектът да бъде замрзен. 41-то Народно събрание потвърждава това. В подкрепа на спирането гласуват партиите ГЕРБ и Синята коалиция, против — БСП и Атака (с един въздържал се), а ДПС не участва в гласуването.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com