Попова: Задължителният вот не е демокрация

Президентът търси черна котка в тъмна стая, каза премиерът

Попова: Задължителният вот не е демокрация | StandartNews.com

София. "Със забрани и задължения ли ще поправяме демокрацията. Това ли е демокрацията?". Така вицепрезидентът Маргарита Попова коментира идеята на държавния глава да се проведе референдум заедно с евроизборите за основните изборни правила, включително и задължителен вот.

"Тези механизми като референдума трябва да са договорени, дискутирани, консултирани и трябва да сме се съгласили по тях", заяви още Попова и продължи. "Опитваме се със задължителни норми, с диктат на публичната власт да стимулираме активността. Нахлува се във философията на изборното законодателство, регламентирано в конституцията. Затова имам доста размисли по този въпрос".

Предложението на президента бе основна тема в кулоарите на парламента вчера. БСП, ДПС и "Атака" се обявиха против предложението. Очаквано пък ГЕРБ го подкрепиха.

Лидерът Бойко Борисов дори се зарече, че ако парламентът отхвърли референдума, такъв да бъде предизвикан с подписка. По закон искането за референдум чрез подписка се внася в парламента с минимум 200 000 подписа на пълнолетни граждани, като парламентът може да приеме или отхвърли идеята. Ако обаче събраните подписи са над половин милион, Народното събрание е длъжно да насрочи референдум, независимо дали е съгласно с темата. Срокът за произнасяне на депутатите и в двата случая е три месеца.

"Очевидно г-н Плевнелиев се поставя за пореден път в услуга на ПП ГЕРБ", заяви соцлидерът Сергей Станишев. "Искам да припомня, че големият скандал, проблемите с изборното законодателство, приети от ГЕРБ, възникнаха именно на президентските избори. За първи път имаме държавен глава, избран по нечестен начин, с мащабни манипулации, купуване на гласове, натиск, в т.ч и фалшификации на резултатите", каза още соцлидерът. "7 месеца мълчание по този въпрос, а сега, в последния момент, една шумна инициатива, която има ясни политически цели. Прави впечатление, че президентът, който беше против референдума за "Белене", сега изведнъж стана "за" референдум", каза още Станишев. "Две от исканията на президента са противоконституционни. В този смисъл предложението да бъде проведен референдум е откровен призив да се нарушава конституцията", отсече в парламента зам.-шефката на депутатите Мая Манолова, която е председател и на изборната комисия.

"Ако Плевнелиев иска промяна в конституцията, би следвало да използва предвидения в гл.9 на действащата конституция ред", подчерта Манолова. "Предложението на президента ясно цели бламиране на новия Изборен кодекс. Това се разполага изцяло в стратегията на ГЕРБ, а именно следващите избори за евродепутати да се проведат по тотално дискредитираните правила на Фидосова", коментира и лидерът на ДПС Лютви Местан.

"Плевнелиев търси черна котка в тъмна стая", коментира идеята за референдум и премиерът Пламен Орешарски, цитирайки Конфуций.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай