Съществува сериозен риск да бъде създадено правителство, което ще има кратък хоризонт и ще е с цената на големи компромиси. Това каза политологът Цветанка Андреева в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".
"Правителство, донякъде изкуствено създадено, което няма да отговаря на обществените очаквания. Една прекалено широка формула, в която да влязат и ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ИТН и БСП, според мен донякъде определя цената на компромиса, която ще бъде толкова висока, че би пречила да се следва някаква обща цел и посока. В един такъв формат ще започнат да надзират и Румен Радев, най-вероятно и Доган", прогнозира Андреева.
"Някак си отказът на евроатлантиците да погледнат големия проблем пред държавата ни, да помислят какви са рисковете пред страната ни, за какъв национален проект говорят те, какво следват, отказа ги от това да бъдат обединени и тръгнаха да изграждат санитарни кордони, които в крайна сметка взривяват и общественото мнение“, коментира тя.
Партиите потънаха в кризата, която те самите създадоха – кризата на фрагментация и деструктивност. Станаха заложници на собствените си дребнави интереси и според мен загубиха не просто посоката, а идеята за голямата цел – държавата да бъде управлявана по начин, по който изисква общественият вот, посочи още Цветанка Андреева.
За пореден път на изборите българските граждани ясно са заявили, че искат държавата да остане с прозападна ориентация, посочи тя. "Макар че вотът за радикални, проруски формации нарасна, в крайна сметка голямото мнозинство и този път очерта тази евроатлантическа принадлежност, която все по-често бива оспорвана“, категорична е Андреева.
Заявките за известни отстъпки и смекчаването на тона на разговори между първите две политически сили според нея е някакъв вид "танц“, който обаче не води непременно до разрешение на конфликтите. "Знаем, че след подобни компромиси обикновено проблемите избухват с нова сила и по-скоро отиваме на следващи избори, отколкото да вкараме държавата в релсите на предвидимото стабилно управление“, допълни Цветанка Андреева.
Идеята за оспорване на изборите, цялостно и частично, е удар и по избирателните права на гражданите, смята тя.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com