Пловдив става културна ценност? Драма с покривите

За всеки ремонт трябва да се пита Министерство на културата

Пловдив става културна ценност? Драма с покривите | StandartNews.com

Становище на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНЦ) към Министерството на културата стресна Пловдив. С него трябва да бъде наложен мораториум върху строителството и дори всеки ремонт в центъра на града под тепетата. Това стана по време на вчерашното заседание на съвета, на което централната част на града беше обявена за културна ценност от национално значение, предаде „Марица”.

Главен застъпник на предложението е арх. Петър Петров, бивш главен архитект на район „Централен“ и настоящ директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), допълни изданието". Голям спор обаче е възникнал около режимите за опазване, които, в крайна сметка, са останали без промяна, а окончателното решение за тях е отложено. 

Против идеята за мораториума остро са реагирали арх. Димитър Ахрянов, главен архитект на Пловдив, и Георги Стаменов, кмет на „Централен“, и известни архитекти, членове на Съвета.

Според Стаменов предложението е необмислено и прибързано, тъй като е свързано с огромна част от жителите на Пловдив и засяга инвестиционната инициатива в широка част от града. Тя обхващат района, заключен между бул. „Руски“, бул. „Марица-юг“, бул. „Христо Ботев“, площад „Шахбазян“, ул. „Родопи“. „Ако зоната получи защитен статут и обектите в нея се третират по Закона за културното наследство, всяка една градоустройствена разработка трябва да се съгласува с НИНКН. Разрешение ще бъде необходимо за събарянето на всяка сграда, без значение дали ще е на „Никола Обретенов“, или на ул. „Хан Аспарух“. Това би довело до мораториум върху текущата поддръжка на сградите и върху изграждането на нови обекти за цялата централна градска част", обясни Стаменов пред „Марица". Той напомни, че 60 процента от сградите в район „Централен” нямат характер на паметници на културата. Някои от тях вече са кандидатствали за саниране по Плана на възстановяване.

"Не е редно на тях да им се слага мораториум, защото, ако собствениците решат да си ремонтират покрива, ще трябва да го съгласуват с НИНКН. Това е една процедура, свързана минимум с 6 до 9 месеца. Ще бъде кошмар за обикновените граждани. И покрай сухото ще изгори и суровото, категоричен бе кметът на „Централен“. Той обясни също, че пловдивчани, живеещи в центъра, ще изгубят средствата за саниране по Плана за възстановяване и развитие.

Стаменов и арх. Ахрянов са изразили тревога и са поискали да се направи работна група, която да ги огледа и прецени кои сгради в центъра трябва да притежават защитен статут, вместо да се вземат прибързани решения.

Главният архитект на Пловдив е напомнил, че Общият устройствен план на града вече е съгласуван в НИНКН, одобрен е от Министерството на културата, остава да бъде разгледан от ЕСУТ и да се гласува в Общински съвет. Затова е призовал много внимателно да се предприемат каквито и да е мерки.

"Оттук нататък пътят е един - да се уточнят обектите, които имат характер на недвижима културна ценност, и да им се дадат режими. Сега е и моментът държавата да помисли за стимули на собствениците на тези сгради", каза още кметът на „Централен“ Стаменов.

Част от архитектите, които участвали  в заседанието на експертния съвет, са заявили, че внесеното от арх. Петров предложение е твърде емоционално и ще предизвика огромно напрежение. 

„Съгласна съм с Георги Стаменов и арх. Ахрянов. Вървим след събитията. Според мен трябва да бъдат изготвени ясни режими, да се прецени кои обекти пазим”, е и коментарът на арх. Дарина Димитрова от Министерството на културата.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай