Анкара. България подкрепя Турция за европейска интеграция и ще сподели своя опит, заяви президентът Росен Плевнелиев в турската столица. "Двете страни тепърва ще работят за още по-голямо развитие на икономиките и в интерес на гражданите", каза още той на съвместна пресконференция с турския си колега Абдуллах Гюл. Българският държавен глава съобщи, че Гюл е първият президент, който му се е обадил, като спечелил изборите и няма да го забрави.
"Искаме да запретнем ръкавите и да постигнем заедно повече", коментира Плевнелиев. "Когато Турция е номер 1 като туризъм за българските граждани, и номер 2 за експорт, когато, въпреки кризата, оборотите растат ежедневно и достигат над 3 млрд. евро, което е рекорд, няма как да не се гордеем, че сме постигнали това заедно", каза още той.
Плевнелиев изяви желание да работим заедно със съседите "за мир, за развитие, строим магистрали, железопътни линии, газови връзки, които са от значение за Европа, Азия и света, поставяме си високи цели".
Не се отказват от енергийна централа на общата граница
"Турция не е независима енергийно държава и затова обмисля възможности за преодоляването на този факт, включително и с инвестиции в нова централа. Преди да бъде взето решението за построяване на такава на границата в близост до Резово обаче ще бъдат направени всички нужни екооценки", отговори Гюл на въпрос докъде са стигнали плановете за изграждане на турска електроцентрала на общата ни граница.
Турският президент подчерта, че се работи за пренос на газ от Кавказкия и Каспийския регион през Турция за България. "Ще помогнем на България, ако тя има енергийни затруднения", категоричен бе Гюл. Президентът Плевенлиев подчерта огромното значение на проекта за изграждане на интерконекторна система между двете страни, което би диверсифицирало енергийните източници за България и Европа. "Надяваме се този проект да стартира в близките седмици или месеци", допълни Плевнелиев.
"Готови сме и работим денонощно тази връзка да стане част от проекта Набуко – Запад", каза българският държавен глава и уточни, че подкрепяме и газопровода Танап. По време на двустраната среща с Гюл е обявен и интереса на съседите ни към проектите за изграждане на скоростните пътища Русе- Свиленград и “Черно море” /Бургас-Варна/, както и за по-добри връзки между пристанищата на двете страни.
Гощават с лаврак Плевнелиев
Каре с рибно меню гостиха президента Росен Плевнелиев и официалната българска делегация на официалния обяд даден от министър-председателят на Турция Реджеп Ердоган в Анкара.
Менюто за срещата било променено в последния момент заради образователния министър Сергей Игнатов, който е вегетарианец. Така предвидените мръвки били заменени с лаврак на скара и халва.
Проблемът с дипломите е в посредниците
Проблемът с непризнаването на българските дипломи за висше образование е технически и се дължи на посредническите фирми.Турция е убедена във високото качество на вашите университети. Това е заявил министърът на националното образование на Турция Йомер Динчер при срещата си със Сергей Игнатов. Проблемът ще бъде обсъждан на двустранна комисия, обяви и президентът Росен Плевнелиев.
Държавният глава подчерта, че страната ни е известна като образователен център на Балканите, а у нас се обучават студенти от 51 страни и има сериозна репутация. Обсъдена е и възможността за подписване на дувгодишен договор за обмяна на магистри и специалисти в областта на образованието между двете страни. Считаме, че това е временен проблеми и ще намери скоро решение, допълни Плевнелиев. Държавният глава допълни, че страната ни подкрепя европейската перспектива на Турция и е готова да сподели опита си от предпресъединителния период.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com