Президентът ще търси широко съгласие за излизане от кризата
Казанлък. "Ясно е, че страната върви към предсрочни избори през есента, но до датата на изборите има много неща да се свършат. За мен е важно не само кога, но и какво има де се върши дотогава", това заяви президентът Росен Плевенелиев в Казанлък в неделя. Той призна, че е разговарял с лидерите на парламентарно представените партии – Борисов, Местан и Станишев, и продължава да имам добър диалог с тях за постигане на широко съгласие за излизане от кризата.
„Трябва да постигнем национално съгласие за реформи в 5 стратегически направления – пенсионната реформа, здравеопазване, образование, енергетика и усвояване на еврофонодовете", посочи държавният глава. Той нарече повдигнатия въпрос за задължителното гласуване „влизане в тънки сметки" и призова да се пита народът. „Как ще дадем шанс на 1,5 млн. българи в чужбина, ако ги задължим да гласуват", попита президентът и припомни, че в неговото предложение за референдум не случайно имало последователност – мажоритарен избор, задължително гласуване, електронно гласуване".
„Спрете реваншизма, народът очаква от вас отговорни решения за излизане от трудната ситуация, в която се намираме – икономическа, демографска и каква ли не още", призова българските политици Плевнелиев. Той нарече изваждането на етническата карта с опитите да се ревизира оценката на българския парламент за възродителния процес дребен, елементарен, непродуктивен реваншизъм.
„Рано е още да се се реди служебния кабинет, той не е самоцел, и инструмент за успокояване на нацията и задаване на правилните приоритети" – така президентът отговори на въпроса еврокомисар Кристалина Георгиева ли ще е служебният премиер. Държавният глава хвърли поглед и по напред – за евентуалните партньори след изборите и подсказа, че не вярва в голяма коалиция между ГЕРБ и БСП. „Политическите лидери в Германия от десетки години си говорят, най-малкото има диалог между тях, а у нас от най-високата трибуна обявят кой кого има намерение да убива или кой кого никога повече да не допусне на власт", аргументира се Плевнелиев защо в момента не е възможно партньорство между левицата и десницата.
Президентът нарече проекта „Южен поток" и „срамен" и посочи, че той е част от общия пакет проблеми и трябва да се строи само като са спазва европейското законодателство и пазарния принцип.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com