Щутгарт. "Свидетели сме на националистическа и популистка реторика, която поставя под въпрос някои от най-големите постижения на Европейския съюз – общата валута, общия пазар, свободата на придвижване и процеса на разширяване. Наше задължение е да не допуснем краткосрочни политически интереси да подкопаят основите на европейския проект". Това каза президентът Росен Плевнелиев в лекция, която изнесе в Щутгарт на 9 май по повод Деня на Европа.
Държавният глава подчерта, че вотът за ЕП, който ще се проведе в държавите-членки от 22 до 25 май, ще определи посоката на развитието на Европейския съюз през следващите 5 до 10 години.
„Най-могъщото оръжие на Европа е нейното единство и това, че всеки е важен. Няма да бъдем силни, ако се разделим на център и периферия и градим Европа на две или повече скорости. Ако за някои Балканите са периферия на ЕС, то за други, като Русия, те се намират в центъра на стратегическите интереси. В нашите все още млади демокрации, ако бъдем оставени без подкрепа, е възможно целият регион да бъде върнат назад в демократичното си развитие и да загуби някои от най-големите си постижения. Една нова, втора, фаза на демократичното развитие на Югоизточна Европа трябва да бъде подкрепена", каза Росен Плевнелиев.
Президентът предупреди, че забавяне на процеса на разширяване на ЕС със страните от Западните Балкани ще направи региона по-уязвим за дестабилизиращи влияния от фактори извън евроатлантическата общност.
„Югоизточна Европа има повече нужда от „меката сила" на ЕС. Можем да се гордеем с това, че нашите общества преминаха успешно през една огромна социална и политическа трансформация, но Балканите все още са нестабилни и уязвими на влиянието на външни сили", заяви Плевнелиев, който определи като най-големия успех на страните от региона стабилното им завръщане към пътя на демокрацията и европейските ценности.
„Събитията в Украйна ни показаха, че не можем да приемем мира и стабилността в Европа за даденост. Като част от ЕС и НАТО една страна не трябва да си изгражда фалшиво чувство за сигурност, защото вече виждаме ясни признаци за промяна на демократичния ландшафт в Централна и Югоизточна Европа. Само чрез едно задълбочено евроатлантическо партньорство регионът е в състояние да се защити от негативно развитие. Инструментите за това са изграждането на работещи държавни институции, активно гражданско общество и интензивна икономическа и политическа интеграция в Европа", подчерта Росен Плевнелиев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com