Плащат сватби срещу гласуване

Плащат сватби срещу гласуване | StandartNews.com

Използват се всякакви зависимости - от дрога до кредити

Сватба за партийна сметка. Това е най-новият номер в богатия репертоар на купувачите на гласове. Те поемат масрафа на веселбата, но искат в замяна всички пълнолетни сватбари да пуснат вярната бюлетина на 5 октомври. Новата схема вече е засечена в Ямбол и на още две места в Южна България. Емисари ходели и разпитвали по кварталите кое семейство стяга сватба. Това разкри вътрешният министър Йордан Бакалов, който е мобилизирал целия ресурс на ведомството в битката с платения вот.

От разследването на МВР става ясно, че в цялата страна има организирани брокери на гласове, които предлагат услугите си на партиите.

На практика върви нещо като наддаване между предизборните щабове кой да наеме повече такива търговци. Всеки от тях предлага от няколко десетки до стотици гласоподаватели, които могат да упражнят контролиран вот срещу съответно заплащане. Тарифите в различните райони са различни, но организаторите на схемата взимат лъвския пай от сумата.
В понеделник МВР залови цяла група от 11 души, срещу 8 от които вече са повдигнати обвинения за рекет. Паралелно с това бандата се занимавала и с организиране на структура за привличане на гласове за изборите. Трима от задържаните били отговорници за набиране на платен електорат. Преговорите с политическите партии били грижа на босовете.
"Това е типичен случай за срастване на организираните престъпни групи с политическата корупция. Използва се готова криминална структура, която точно преди избори се предоставя на политически партии, които пазаруват народния вот", коментират експертите. На практика гласът на хората е стока, за която има пазар.

Независимо дали става дума за наркотици, или за гласоподаватели, се използват едни и същи криминални структури, смята Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. "Не споделям песимизма, че МВР не може да изкорени това явление. Полицейските операции могат да намалят явлението купуване на гласове. Но не трябва да се подценяват и други индиректни методи. През 2001-2003 г. например София бе наводнена с хероин, но ето, че сега вече го няма районирането на столицата, метадоновата програма се оказа изключително ефективна и намали драстично взимането на тази дрога", казва Безлов.

Според експертите, бумът в купуването на гласове е бил на местните избори през 2009 г. Тогава масово се използват наркобанди, които чрез своите дилъри купуват гласове. Нарицателен в това отношение става Перник. Намесата на полицията обръща резултата на втория тур.

Процесът е двупосочен. Първата тенденция са организирани банди, които осигуряват определена бройка гласове и ги предлагат на партиите. Обратната тенденция също е в ход - групи от хора действат под ръководството на определена партия и купуват гласове, смята вътрешният министър Йордан Бакалов.

"Посоките лесно могат да се видят при сравнение на резултатите в определени секции на парламентарните избори през 2013 г. и евровота на следващата година. Общото намаление на гласувалите е малко под 1,2 млн. души. Но има секции, където трендът е точно обратен", казва политологът Димитър Димитров. Той е изработил таблица от 100 рискови секции, макар вероятно пълният им брой да е над 500.

Димитров цитира данните от Радомир, където през 2013 г. са гласували 67 души за една партия. Година по-късно, когато интересът и мотивацията би трябвало да е по-нисък, резултатът е обратен - 630 души от същата секция са застанали за същата партия. "Очевидно е, че става дума за купен вот", казва Димитров.

Политолозите ще следят и тази година какво се случва в Буковлък. Там в една секция през 2014 г. са гласували 101 души повече от 2013 г., а в друга прирастът е 89. "Там гласуват, който плати. Преди, в края на 90-те, са подкрепили силно избрания кмет на Плевен, след това една от основните партии, накрая една от новопръкналите се партии", казват политолозите.

В село Долни Цибър прирастът в двете секции е съответно 98 и 77. Една от ромските секции в Левски също сочи голям брой на гласуващи, излезли за евровота.
Подобна е ситуацията и в станалото легендарно покрай кмета си село Галиче, където европерспективата силно е възбудила местното население, което е гласувало също поголовно за една партия.

МВР следи 1100 дилъри на гласове, като до онзи ден е накарало 160 души да подпишат предупредителни протоколи, че ще спрат да се занимават с покупко-продажбата на гласове.

"Между 14 и 16 на сто от гласоподавателите - близо 200 000 души, са склонни да продадат гласа си", прогнозира пък политологът Антоний Гълъбов.

МВР да разчита на агентура, не само на сигнали

Тихомир Безлов, главен експерт, Център за изследване на демокрацията

- Г-н Безлов, според резултатите от социологическите проучвания, колко хора твърдят, че биха продали гласа си?

- За купен вот започва да се говори от 2006-2007 г., макар че то започва да се случва по-рано. Има няколко проучвания. Средно през последните години между 10 и 12% твърдят, че са си продали и ще продадат гласа. Лесно се смята, че ако са купени 4 200 000 гласа, 12% са към половин милион. Или ако имате 3 млн. 600 хиляди, са към 400 и нещо. Това някак си се потвърждава от изборите. Има индикации, че всички големи партии са купували къде по-активно, къде по-внимателно.

- Как точно се организира купуването на гласове?

- За да купите гласове, трябва да имате логистика, т.е. започва се от ниско ниво, от обикновения гласоподавател и се стига до високо ниво, който да даде надолу парите. Трябват около 4000 купувачи на гласове. Ако го сравните с това, което МВР обяснява по районите, ще видите, че горе-долу съвпада.

- Какво знаете за схемата, която оповести МВР шефът Йордан Бакалов - плащане на сметка по сватбата срещу гласовете на сватбарите?

- В ромските махали празниците са много важни. Въпросът е как ще бъде проконтролирано - дали ще гласуват, дали няма точно в деня на изборите някой да дойде и да каже - "Абе, ето ви по 300 лв., ходете да гласувате за оная партия и така". Всякакви форми има. Като се започне от "Ще ви дадем дърва, няма да ви дадем", та до това дали ще те наемат за работа по боклука или няма и т.н.

- Само по сигнали за купуване на гласове ли трябва да работи МВР?

- МВР ни казва - трябва ни сигнал, за да работим, т.е. някой да ви каже - ей тоя тук купува гласове. Във ведомството обаче си имат агентура и трябва активно да търсят признаци за купуване и организации. Примерно в една окръжна дирекция на МВР знаят 70-80% от купувачите, особено старите. Но полицейските началници казват: "Не се бъркайте в това, рисково е". Политическото ръководство трябва да накара служителите си да търсят информация, не просто да работят по сигнали. Защото, вярвайте ми, сигналите са за ниски нива. След това, като намерят ниско ниво, МВР служителите гледат да реализират сигнала, оставяйки на ниско ниво, не продължават да дебнат кой е на средно, да не говорим кой е на високо, пък да не говорим за депутата, който седи в хотела, примерно.

- Има ли монопол при купуването на гласове?

- Има силно доминиращи партии в зависимост от времето.

- Вярно ли е, че при този тип порочна търговия се използват зависимости - наркодилъри, сводници, лихвари?

- Има и такива участия, но обикновено в основата стои някакъв бизнес от известните - дърводобив, събиране на боклука. Според мен, една от добрите стратегии, която коментират посланиците в България, е тези фирми да бъдат извадени от проектите, независимо колко добри са те. И това действително радикално ще промени ситуацията.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай