София. Правителството започна икономическата и политическа стабилизация в държавата, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в ефира на БНТ.
Изпълнихме всички указания на Европейската комисия по отношение на Оперативна програма „Регионално развитие", беше извършен одит и през януари очакваме официално да бъдат отблокирани всички средства по спрените оси на Програмата, потвърди министърът на регионалното развитие и благоутройството в ефира на Българска национална телевизия. Това е доказателство, че България връща доверието към себе си.
При стъпването ми в длъжност анализите показваха сериозен риск от загуба над 100 млн. евро по оперативна програма „Регионално развитие". Положихме огромни усилия и успяхме да разплатим 122 млн. евро, така че да се подсигурим, че България няма да загуби нито един лев от тези пари, съобщи министър Павлова.
Щастлива съм, че след 20 години отново строим язовири за питейна вода, сподели министърът на регионалното развитие и благоустройството. В момента в България има само 9 язовира за питейни нужди, а има региони с хронично проблемно водоподаване и такива с много лошо качество на водата. Не е нормално в 21 век да има населени места с режим на водата, подчерта министърът. В началото на месца подписах договор за строителство на язовир „Нейковци", до Рудозем, който ще реши проблема с питейната вода на 40 000 души в смолянския регион, каза министър Павлова. Язовирът е проектиран още през 80-те години, но проектът е бил спрян.
До лятото следващата година ще бъде избран изпълнител за язовир „Луда Яна", който е дори с още по-голям капацитет, информира министърът. Неговата стойност е 52 млн. лева и ще снабдява с питейна вода жителите от района на Панагюрище, както и населени места в съседните общини Пазарджик и Стрелча.
Министърът съобщи, че спешно ще се ремонтира стената на язовир „Студена". Тъй като това е единственият източник на питейна вода за пернишка област, ремонтът ще бъде извършен изцяло подводно, с помощта на водолоза, за да не се прекъсва водоподаването до населените места.
Безплатното саниране на панелните блокове ще бъде факт, увери министър Лиляна Павлова. В началото на 2015 ще бъде създаден Фонда с привлечен ресурс от 1 млрд. лева, с който ще започне програмата за безвъзмездно саниране. 48 000 са панелните сгради които трябва да бъдат санирани, като ще се започне с големите панелни блокове, информира министърът. Единственото, което трябва да направят собствениците, за да бъдат санирани блоковете им безвъзмездно, е да се регистрират като сдружение, според Закона за етажната собственост и да се регистрират в общината, осведоми министър Павлова. Ние ще сме отпуснали средства на общините и те ще избират изпълнителите, допълни още тя. На сградите ще бъдат направени технически паспорти.
Относно големите инфраструктурни обекти министър Лиляна Павлова заяви, че закъснията по строителството на лот 2 и 4 на АМ „Струма" и АМ „Марица трябва на всяка цена да бъдат наваксани, така че до края на следващата година да бъдат завършени и пуснати в експлоатация тези 120 км магистрали.
Министърът заяви, че догодина ще бъдат направени екологична и техническа оценка на вариантите за строителство лот 3 на АМ"Струма" през Кресненското дефиле, на базата на които ще се реши дали преминаването да бъде чрез 15 километров тунел или поредица тунели и виадукти. Министърът увери, че проектът е технически изпълним, но трябва да се намери оптималният вариант от екологична гледна точка и от гледна точка на безопасността.
Министър Павлова беше категорична, че магистрала „Хемус" е абсолютен приоритет за правителството. Предвижда се началото на следващата година да бъдат обявени търговете, така че ако няма обжалвания още през лятото да започне изграждането на 60 километровия участък от Ябланица до разклона за Ловеч. Средствата, които бъдат спестени от строителството на АМ „Струма" ше бъдат пренасочени към „Хемус", предвижда се и национално дофинансиране за изграждане на обекта, информира министърът.
Трябва също да бъде довършен и участъкът с пътния възел Шумен-Белокопитово, известен още с протестите на строителите. „Платихме 8 млн. лева на строителите, така че да могат да си получат заплатите на Коледа. Следващата година пътният възел трябва да бъде финализиран, което ще облекчи значително движението в този участък", каза министър Павлова.
Тунелът под Шипка е третият приоритетен проект в оперативна програма „Транспорт", каза също министър Лиляна Павлова. Заради проблемни отчуждения обаче от 1 година по първата му фаза – Обхода на Габрово, не се строи. Министърът заяви, че догодина трябва да се изчистят проблемите с отчужденията и да се довърши обхода.
Пътищата Русе-Велико Търново, София-Видин, София-Калотина са все изключително важни проекти, които сме подали в пакета за финансиране по плана „Юнкер". Разбира се, търсим и други източници за финансиране, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството. Паралелно преговаряме с ЕИБ за новата програма „Транзитни коридори". Това са големи проекти, само пътят София-Видин ще струва около 450 млн. евро, така че няма как да ги започнем веднага, допълни още министър Павлова.
Министърът информира, че през следващата година трябва да приключи рехабилитацията на пътя Разлог-Юндола, финансиран със заем от ЕИБ.
На въпрос за газопровода „Южен поток" министърът на регионалното развитие и благоустройството заяви, че докато България не получи официална позиция за спирането на проекта, страната ни не се отказва от него.
Относно реформата в пенсионната система министърът изрази становище, че с това решение единствено се дава свобода на хората сами да избират къде да държат собствените си пари. С думата „национализация" се спекулира и темата се преекспонира заради интереси, категорична беше министърът. Все пак ние сме проевропейско, реформаторско правителство и сме готови да понесем дори и непопулярните реформи, допълни министър Павлова.
Министърът увери, че в Министерски съвет съвместната работа е ефективна и експертна, над политическите различия.
Започнахме с воля и категоричност да изпълним 4-годишен мандат, заяви Лиляна Павлова. Не казвам че ще бъде лесно, но трябва да работим с хоризонт, за да създаваме перспектива - за да има стабилна икономика, трябва стабилна политика, категорична беше тя.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com