Всички приходи от винетки се реинвестират в поддръжката на пътища. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
"Всяка една винетна система предполага годишна актуализация на цената. Актуализацията на цената на стикера у нас ще зависи от въвеждането на тол система за тежкотоварни автомобили и преминаването към електронна винетна система за леките автомобили. Тогава може да не се наложи ново увеличаване на цената", каза при посещението си във Велико Търново днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
"Този смесен модел е по-справедлив, защото при такса за изминато разстояние повече ще заплащат тежкотоварния и транзитния трафик", каза още тя. Министърът обясни, че изчисленията могат да покажат, че той компенсира достатъчно, така че увеличеният приход да бъде реинвестиран в поддържането на пътната мрежа и да не се наложи увеличение на таксите за леки автомобили. "Работим в тази посока, правим изчисления и в момента не можем да кажем дали през следващата година цената на винетката ще бъде същата", заяви Павлова.
Приходите от стикерите за 2015 г. са 230 млн. лв. От тази сума се приспадат разходите за производство и разпространение, както и за 190 000 автомобила, които ги използват безплатно. "Така остават малко под 200 млн. лв., които АПИ инвестира в поддържането на пътната мрежа. Минимум 60 млн. лв. са разходите за зимно почистване, а останалите средства се използват за изкърпването на пътищата, затова и те са в такова състояние. Повишавайки приходите, целим не да изкърпваме пътищата, а да правим широкоплощни ремонти, които са с по-устойчив ефект и поддържането ще става по-лесно", подчерта Павлова. "Нямам притеснение относно законността на винетките. Те са ценни книжа и като такива трябва да бъде публикувана заповед за одобрението им за дадена година до края на месец ноември на предходната година. Още в началото на ноември м.г. е публикувана заповедта за одобрение на дизайна на винетките за тази година. Графичният дизайн е секретен, защото ако се публикува, всеки ще може да си направи фалшива винетка", подчерта Павлова и допълни, че е публикувано всичко, което е публично. "БНБ отпечатва винетките по реда на защитените механизми. Спазени са процедурите и по самото утвърждаване на винетките. Още през декември м.г. е публикувана тарифата за заплащане на таксата през тази година, така че тя също е законна", каза още регионалният министър.
По отношение на реалната цена на винетката, Павлова коментира че анализите са показали, че тя я е около 150 лв., при положение, че се използа само тази такса. "Затова работим за преминаване към смесена система чрез въвеждането на тол такса", допълни тя.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com