Първанов вещае нова тройна коалиция

Иска оставка на Бойко при "Да" на референдума

Първанов вещае нова тройна коалиция | StandartNews.com

София. Най-вероятно отново тройна коалиция ще управлява България след парламентарните избори. Това заяви президентът Георги Първанов пред Дарик радио. Според него нов мандат на ГЕРБ под формата на еднопартиен кабинет е невъзможен.

Бившият държавен глава обоснова нуждата от по-широка коалиция с тезата, че всяко ново правителство, след управлението на ГЕРБ, ще има нужда от сериозна подкрепа, за да извърши нужните реформи - тези, които не са се случили през последните четири години. Първанов не посочи кои биха били партньорите на БСП в евентуален коалиционен кабинет.

Той призова лидерите на ГЕРБ за по-уважително отношение към президентската институция и държавния глава.

Експрезидентът допълни, че вижда  „нервност” от страна на фигури в ГЕРБ, въпреки цялата деликатност на президента Росен Плевнелиев, който се опитвал да коригира някои законодателни грешки на мнозинството. Първанов не коментира реакциите след новогодишното обръщение на държавния глава.

Иска Бойко да постъпи като Де Гол

Той определи като изключителен гаф позицията на премиера Бойко Борисов да каже три пъти НЕ на развитието на ядрената енергетика . „За мен е изключителен гаф, първо като политик, като партиен лидер, той обрича партията ГЕРБ, слага я под шапката на онези 10-15%, които ще бъдат против проекта за нова атомна централа, не вярвам да са повече. Поне три-четири пъти ще бъдат повече привържениците на строителството на новата централа. Т.е. той обрича партията си, но това не ме интересува. Аз само го констатирам”, заяви по повод променената позиция на ГЕРБ държавният глава на България в периода 2002-2012 г.

Според него „при един негативен изход от референдума, ние като държава наистина казваме „не” на ядрената енергетика изобщо”. „Така че Борисов поема една изключително тежка отговорност като държавник. При тази изразена категорична позиция на министър-председателя, при този ангажимент, при положение, че на референдума надделеят привържениците на строителството на нова централа, аз мисля, че той е длъжен морално политически да подаде оставка. Така, както го е направил Де Гол при един друг референдум, в който неговата позиция не е минала. Това е достойното, това е мъжкарското поведение, ако  използвам жаргона”, посочи Георги Първанов.

Премиерът бил достоен за "Златна малинка"

Запитан защо премиерът е ревизирал позицията за референдума, експрезидентът каза, че някои си го обясняват с емоционалното състояние на Бойко Борисов. „Той има навика да реагира на някои телевизионни или радиопредавания, включва се в ефира. Може би след това и да съжалява”, каза Георги Първанов.

В случая обаче не ставало дума за емоция. „Аз мисля, че някой му е въздействал много строго, съвсем определено и той не е дооценил и партийните, и държавническите резултати. Ако трябва да говоря малко по-свободно, мисля че това е един от случаите, в които Борисов сгреши доста, изложи се. Казано малко на шега с този си ход спокойно може да претендира за „Златната малинка”, там имаше една антинаграда. Не искам да използвам българския й аналог”, каза още  Първанов.

Науката може да помогне за Македония

Чудесно е, че се възлага социална поръчка на БАН, коментира експрезидентът по повод вчерашната заръка на премиера Бойко Борисов към учените да подготвят материал за отношенията ни с Македония. Според него обаче може би „трябва спешно, докато се готвят новите изследвания дипломатите да прочетат сегашните заглавия за македонския въпрос. „От тях няма какво да променим, те са актуални и днес”, коментира Георги Първанов.

Според него е добре да се стъпи на научна основа, но науката няма да помогне. „Тогава, когато е необходим такт, когато е необходима дипломатичност, гъвкавост, дори ако щете и, когато е необходима твърдост, няма да седне академика до външния министър и да му подсказва какво точно да каже или какви действия да предприеме. Т.е. необходимо е, може би, едно друго обсъждане, което да включи и историци, и политолози и дипломати, преди всичко. Но най-важното е – трябва да има контакти”, каза предишният държавен глава. Като припомни, че с покойният Борис Трайковски е имал по десетина срещи годишно – не само официални, но и неофициални.

Грешка било да стопираме македонците към ЕС

„Трябва да бъдем остри, трябва да бъдем убедителни, дори ако щете малко по-агресивни в отстояването на своята позиция. Но налагането на вето върху преговорите за членство на Македония в ЕС е нещо, от което ще пострадат не управляващите в Скопие, ще пострадат хората, а това са нашите братя”, каза Първанов по повод позицията на България за членство на Македония в ЕС. Според него е грешка страната ни да стопира пътя на Македония към ЕС - можело да се потърсят други средства. „В крайна сметка, ако говорим за националната кауза такава, каквато е била разбирана преди повече от 130 години насам, от Освобождението насам, единението може да стане в рамките на ЕС”, допълни предишният президент.

Освен това не трябвало да мислим, че един нов договор, колкото и да е добър той, ще  реши проблема с антибългарските писания. „Ако има други отношения, друга атмосфера в междудържавните отношения, то тогава тези автори ще останат в периферията и от само себе си това явление ще умре. Защото със сигурност има такива, които и от двете страни на границата са заинтересовани от изострянето, от конфронтацията”, заключи Първанов.

Преходът - заченат с грях

Георги Първанов смята, че българският преход е бил сгрешен първо като икономически модел, откъдето е дошла и много високата социална цена за голяма част от българите. „Това звучи като клише, но в крайна сметка виждаме последния европейски доклад, в който се вижда, че ние, българите сме най-застрашени, най-голям е рискът при нас от бедност, от мизерия. Ето това е големият грях на българската политика”, коментира той.

Преходът според Първанов е заченат с този грях и вината на това поколение политици, към което принадлежи и той, е че не са успели да променят нещата. „При нас инерцията продължи, макар че имаше някои позитивни явления”, призна той, давайки за пример конституцията на страната и запазването на политическата стабилност и гражданския мир. Запитан споделя ли тезата, че преходът в България е бил режисиран той коментира, че  сигурно има такива, които са се опитвали да режисират. „Сиви” кардинали има във всяко общество, във всяка държава. Като човек, който е бил или близо до върха в продължение на почти целия преход, като партиен лидер и като президент, мога да кажа, че не съм усетил подобен опит за режисиране да влияе рязко на процесите в страната”, каза Георги Първанов.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Рени
Коментирай