Парламентът отхвърли ветото за Изборния кодекс

Парламентът отхвърли ветото за Изборния кодекс | StandartNews.com

София. Парламентът отхвърли ветото на президента Росен Плевнелиев по текстове от Изборния кодекс със 138 гласа "за", 80 "против", без въздържали се.


Всички от ГЕРБ гласуваха против. Останалите депутати заедно с независимите бяха за повторно приемане на текстовете от новия Изборен кодекс, предаде Фокус.


Преди да започне заседанието на парламента комисията за Изборния кодекс също отхвърли ветото на президента.

 

Избегнахме глоба от ЕК

 

Очаква се Европейската комисия да спре започната наказателна процедура срещу България, след като новият Изборен кодекс бе официално приет.

 

Процедурата започна заради неизпълнен от страната ни ангажимент във връзка с правото на европейски граждани, живеещи в друга страна, да могат да бъдат избирани за депутати в Европейския парламент. Директивата на ЕС бе издадена като част от усилията за облекчаване на процеса на гласуване, тъй като избирателната активност непрекъснато намалявала.

 

Заради това от изборния закон отпадна необходимостта кандидат-депутатите за ЕП да подават удостоверение от страната, чиито граждани са, че имат право да бъдат избирани. България има срок до четвъртък да уведоми ЕК, че исканите промени са направени, за да бъде спряна процедурата, която можеше да стигне до съд и налагане на глоби. Под заплахата от парична санкция са и още 13 държави, сред които Франция, Белгия и Дания.

Държавният глава върна за повторно обсъждане текстове, свързани с начина на формиране на Централната избирателна комисия, с преференциалния вот, с електронното гласуване. Председателят на парламента Михаил Миков посочи, че са установени фактически грешки в ИК, които са поправени в окончателния вариант на кодекса.

 

По време на обсъждането представители на парламентарно представените партии обясниха мотивите си, сред които отново се откроиха закачливи намеци и сравнения.

 

„Партии, които имат притеснения за предстоящите избори, си търсят чудодейно лекарство, чудодейна виагра, която да им вдигне резултата", каза зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова. Тя тълкува липсата на президента Росен Плевнелиев в пленарна зала така: „Защо обаче той отсъства? Защото мотивите към това вето са незащитими и президентът разбира това. Нормално е когато връщаш подобен закон, да имаш основателни мотиви за противоконституционност. Тези мотиви са абсолютно безпомощни, изглеждат като написани на коляно. Това е вето заради самото вето, продължаващи опити за разделяне на обществото".

 

По нейните думи приемането на закона е доказателство, че този парламент може да работи и да си върши добре работата. „Всяка партия пренебрегна собствения си интерес, за да се приемат най-демократичните правила и най-смелите стъпки", смята Манолова.

 

„Няма да подкрепим вето на човек, който трябва да бъде разследван", каза предварително лидерът на Атака Волен Сидеров и поде отново с познатия рефрен: „Продължаваме да твърдим, че президентът е избран с измама. Всяко едно вето от него приемаме като несъстоятелно. Да го призовем да си свали имунитета, да бъде разследван".

 

„Винаги от БСП и ДПС са кроили правилата така, че да обслужват тях и да търсят и гонят служебна победа", каза депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова. „Каквито и изборни правила бъдат създадени, каквито и начини да се търсят да се промени вотът на гражданите, мисля, че историята е показала, че не се е случвало когато някой не е желан, да е спечелил обществено доверие", заяви тя.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай