Парламентът казва кой ще е директорът на ДАНС

Парламентът казва кой ще е директорът на ДАНС | StandartNews.com

София. Депутатите ще избират не само директора на ДАНС, но и шефа на СДОТО. В момента службата за СРС-тата е дирекция в МВР, но предстои да бъде преобразувана в агенция на подчинение на Министерския съвет или на правосъдното ведомство.

Това стана ясно в парламента при обсъждане на първо четене на поправки в закона за ДАНС. В три часа бурни дебати ГЕРБ и БСП взаимно вадиха призрака на Франкенщайн, обвиняваха се в полицейщина и в желание на политиците да подчинят спецслужбите. Експремиерът Бойко Борисов не участва в дебатите в пленарна зала, но охотно коментираше темата пред журналисти в кулоарите. От трибуната срещу внесените от БСП и ДПС промени се бореха бившият МВР шеф Цветан Цветанов и заместникът му Веселин Вучков.

"България няма да се командва от силови структури. Парламентът ще каже кой да е министър, шеф на ДАНС, на службите, на СДОТО", обяви зам.-шефът на ДПС Христо Бисеров. В кулоарите пред "Стандарт" вътрешният министър Цветлин Йовчев каза, че подкрепя идеята шефът на бръмбарите да се избира от парламента, но решението трябва да се вземе от депутатите с промяна в закона. Самите народни представители пък обясниха неофициално, че има идея не само шефът, но цялото ръководство на бъдещата агенция за СРС-тата да се избира от Народното събрание. "След като ГЕРБ падна от власт, България отново ще се превърне в демократична държава.

Вие се страхувате от това, че вашата политическа полиция ще бъде разградена, че когато полицейщината в България престане да съществува, ГЕРБ няма да има хранителна среда, в която да съществува. България няма да бъде полицейска държава", каза още Бисеров. През това време Борисов не бе в залата. Но на минаване през кафенето се спря пред монитора, когато Бисеров обяви, че ще бъде разграден "този политически Франкенщайн, това едномилиардно чудовище, което дадохте в ръцете на вицепремиера".

Щом чу това, Борисов повдигна рамене и се запъти към стаята на ГЕРБ. В отговор Цветанов напомни от трибуната, че в мандата на тройната коалиция лидерът на ДПС Лютви Местан е бил подслушван с разрешение на Михаил Миков - тогава МВР шеф, сега председател на Народното събрание. Бисеров не му остана длъжен и призова БСП и ДПС да не правят опашка пред секретното деловодство на парламента, за да могат първо колегите им от ГЕРБ да прочетат искането на главния прокурор Сотир Цацаров за сваляне на имунитета на Цветанов.

Поправките в закона за ДАНС минаха със 114 гласа "за" на БСП, ДПС и "Атака" и 83 "против" от ГЕРБ. Приемането им на второ четене бе ускорено и вероятно ще стане до края на идната седмица. С тях антимафиотите от ГДБОП ще излязат от структурата на МВР и ще преминат към ДАНС. Ще се възстановят и разследващите функции на родното ФБР, с което се връщат първоначалните му функции при създаването му в мандата на тройната коалиция.


"Ти бориш ли се, или помагаш на мафията?" - култовата реплика е изречена от Бойко Борисов в кабинета му на главен секретар на МВР през 2002 г. Минути след нея шестима антимафиоти от направление "Контрабанда" на тогавашния НСПБОП са уволнени, защото са били на заплата при престъпни босове. Корумпираните ченгета си заминават след разработка на тогавашната Националната служба за сигурност (НСС), не без намесата на тогавашния цар на контрабандата Константин Димитров-Самоковеца. Косьо Самоковеца дори разполага със запис на един от антимафиотите, който обсъжда как да се справи с каналите му. От тази случка са минали повече от 10 г., но конкуренцията между "кожените якета" и "черните костюми" продължава. През 2002 г. антимафиоти и разузнавачи делят една сграда на столичния бул. "Черни връх". Офисите им са разделени от шпертплатова стена, с височина 6 етажа. Взаимното следене обаче започва още от портала. За да влезеш при антимафиотите, трябва да минеш през КПП-то, което пък е на подчинение на НСС.

Контрастът е очеваден

Ако застанеш на портала сутрин към 8,30 ч или преди обедната почивка в 12 ч, лесно ще се ориентираш кой от коя страна на стената е. Антимафиотите се носят неформално - най-често с дънки и кожено яке. Контраразузнавачите са "елитни" - винаги със светли ризи, черни костюми и лъснати обувки. "Якетата" работят на терен, "якичките" пишат анализи зад бюрата си.

Надцакването обаче е на всички фронтове. Най-безмилостна обаче е битката за информатори между антимафиоти и шпиони. Всеки гледа да е пръв. Точно при вербуването на дребни и едри риби от сенчестия свят обаче се правят най-големите злоупотреби с власт и информация в силовите структури. Какво се случва? Сега, ако агент от ГДБОП реши тръгне да разразботва информатор на ДАНС - например за наркотици, е длъжен да информира разузнавача, който го е вербувал. И обратното. Ето така, най-елементарно, се създават предпоставки за "теч" на оперативна информация. И например корумпирано ченге от ГДБОП може да предупреди свой човек от мафията

че ДАНС са по петите му. Има и друг сценарий. Агент от ДАНС да отвори "чадър" над някой приятел от сенчестия свят, представяйки го пред антимафиотите за суперценен информатор, който не бива да бъде закачан за дребни прегрешения. Именно тази вратичка в системата обяснява феноменът, че Самоковеца е бил агент на НСС, а НСБОП не са можели да го разработват - нищо че и бабите на село винаги си знаели, че е контрабандист номер 1.
"Къртиците", които снасят на мафията, обаче не са единственият проблем на ГДБОП и ДАНС. Досега, работейки всеки на своя фронт, не постигнаха чудеса. Дали ще го направят, когато обединят сили - предстои да видим. За близо 6 г. работа ДАНС си спечели прозвището фабрика за скандали. Започна се с "Галерия" и подслушването на журналисти и политици в рамките на делото. После бе "Тановгейт", в който лъснаха разговори между Бойко Борисов и шефа на Агенция "Митници" за спиране на операция срещу покойния вече бизнесмен Мишо Бирата. Сгромолясаха се и мащабните акции срещу братята Дамбовци в "Кремиковци" и съветника на шефа на ДАНС Петко Сертов Алексей Петров, който копрометира агенцията, изнасяйки и разнасяйки папки

със секретна информация. Разузнавачите не успяха да направят и голям удар срещу перачите на пари на едро. За да се стигне до "Бюлетинигейт" и лова на "къртици" след парламентарния вот на 12 май.
И в ГДБОП не направиха достатъчно в битката с мафията. Не успяха да разбият големите контрабандни канали, нито да врътнат "кранчето" на наркотрафика. Но имаха и успехи - факт е например, че Златко Баретата и неговата организация "Фирмата" от доста време "киснат" в Съдебната палата и са извън играта. Както и че направиха добри операции с митниците и разбиха канали за трафик на дрога. В ГДБОП могат да се похвалят с разкриването на групата за отвличания, с бандата на Пешо Сумиста и щатния наемен килър Георги Петков-Дачи. Колкото и да има съмнения, че са дирижирани политически

трудно е да отречеш, че почти всички що-годе успешни операции в последните години са тяхно дело. Затова и след пренареждането в службите родното ФБР ще обере лаврите на МВР. А кой ще се кичи с повече слава в бъдеще - антимафиоти или разузнавачи, предстои да видим. Бързо ще разберем и дали конкуренцията между "кожените якета" и "черните костюми", сложени под една шапка, ще вкара повече престъпници зад решетките. Дано.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай