Таванът на плащанията в брой става 10 000 лв., няма да има налог за селските градини
Данък "уикенд" за фирмените коли и имоти няма да се въвежда. Това решиха депутатите от бюджетната комисия към парламента, като приеха на второ четене промените в данъчните закони. Това означава, че няма да се декларират колите над 5000 лв. и имотите на фирмите, които се използват и за лични нужди. "Данъчните сами ще трябва да установяват дали собствениците на фирми нарушават закона или не, както е и в момента", коментира Велин Филипов от института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС). Йордан Цонев (ДПС) обясни, че не одобрява въвеждането на данъка не защото не е необходим, а защото детайлите не са ясни. Според него през уикенда някои фирми работят и няма да е ясно дали тогава автомобилът се използва за лични или служебни цели. Росен Иванов от НАП даде пример, че ако гранична полиция засече някой със служебна кола, който е тръгнал за Турция и се вижда, че е със семейството си, значи използва колата за лично облагодетелстване.
Таванът на плащанията в брой да падне от 15 хил. на 10 хил. лв., реши още бюджетната комисия по предложение на Мартин Димитров и Петър Славов (Реформаторски блок). От кабинета бяха предложили прагът да бъде 5000 лв. Комисията реши да отхвърли и въвеждането на т.нар. данък градина. С него се предвиждаше собствениците на земеделски земи в границите на населените места да плащат имотен данък.
Да се отложат с близо 7 месеца, за 1 юли 2016 г., промените в Закона за автомобилните превози (ЗАП), които премахнаха възможността водачи на жълти коли да работят от името на регистриран превозвач, но за своя сметка, предлагат депутати от ГЕРБ, РБ, АБВ, ДПС и ПФ. Целта е да се даде време на над 11 хил. таксиметрови водачи да се регистрират като превозвачи, тъй като досега са били подадени само 250 заявления за това.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com