Орешарски към бизнеса: Вдигайте заплатите

Орешарски към бизнеса: Вдигайте заплатите | StandartNews.com

Синдикатите да не притискат фирмите за резки скокове

София. За умерено увеличение на работните заплати, призова премиерът Пламен Орешарски на конференция за заплащането на труда, организирана от КНСБ.

"Нивото на заплатите у нас е най-ниското в ЕС. Това обяснява и динамичния темп на тяхното увеличаване", заяви премиерът. По думите му обаче при увеличаването на възнагражденията занапред трябва да се отчитат и редица други фактори, на първо място сред които е производителността на труда. "Трябва да се избягва изпреварване на ръста на заплатите пред този на производителността", предупреди Орешарски и продължи: "Бързи ръстове ще доведат до загуба на конкурентоспособност, защото сме ограничени от валутния борд".

Според премиера друга опасност е скок на инфлацията, което ще обезсмисли постигнатото увеличение на доходите. "В период на дефлация, която очакваме да продължи и тази, и следващата година, се заплашва още повече конкурентоспособността на икономиката, а увеличението на разходите за труд ще доведе до по-голяма безработица", обясни Орешарски. По думите му данъчната ни система благоприятства конкурентоспособността на икономиката и оставя повече доходи в населението. "А чрез връщането на данък за доходи около минималната заплата на практика държавата поема индиректно част от трудовите разходи на бизнеса", каза още министър-председателят. Той припомни, че кабинетът е предприел увеличение на минималната заплата, което ще продължи до достигане на 450 лв. през 2016 г. "Ще се радвам, ако в диалога стигнем и до по-високи стойности", каза Орешарски. Той обаче призова синдикатите да не настояват за резки скокове на доходите, защото това не е добре за икономиката. А към работодателите се обърна с апела да не отиват в другата крайност в страха си от шокове.

Минимум 10-15% всяка година трябва да се вдигат заплатите, за да може през 2017 г. доходите в България да достигнат 40% от средното ниво в ЕС при сегашни 25%, поиска лидерът на КНСБ Пламен Димитров. "В много от секторите на индустрията и сега има възможност за 20% увеличение на доходите", посочи още той. Според КНСБ минималната заплата трябва да стане 50% от средната. Изказване на зам.-министъра на финансите Людмила Елкова, че финансовото министерство не предвижда и не обещава ръст на заплатите в средносрочен план, ядоса синдикалния лидер. "Къде е новата политика, с която дойдохте на власт? Ще намерим друг начин да извоюваме по-справедливо заплащане", каза Димитров. И предупреди, че с тези заплати скоро в страната няма да остане кой да работи. "С подобно отношение към бизнеса ще изчезнат и предприемачите, и инвеститорите в България", контрира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

МНЕНИЯ

Пет процента е реален ръст

Васил Велев, председател на АИКБ:

АИКБ е за договаряне на минимални заплати по браншове, защото разликата в представянето на икономическите дейности е голяма. Струва ми се, че е твърде амбициозно, дори непостижимо, да повишим средната заплата до 40% от средното ниво за ЕС. А достигането на съотношение минималната заплата да е 50% от средната, е вредно. За подобно съотношение бихме склонили, ако отпадне начисляването на клас прослужено време в реалния сектор. Единственият изход за по-високи доходи е да се учи и да се работи повече. Реален ръст на заплатите може да има в порядъка на 4 - 5%.

В Европа плащат 9 пъти повече

Пламен Димитров, президент на КНСБ:

България е единствената държава от бившия източен блок, в която покупателната способност изостава от началото на прехода. Минималната заплата е 90% от тази в началото на промените. У нас тя е 3.7 евро на час, докато средно за ЕС е 23 евро. Нейният ръст ще даде тласък за останалите доходи. Настояваме за договаряне с бизнеса на препоръчителни индекси за ръст на възнагражденията по браншове. Както и на законов механизъм за определяне на минималната заплата. На страната са необходими ясни ориентири за следващите години, които да запазят мотивацията на работниците, особено на младите, да останат в България.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай