ОБЗОР: Бойко праща емисари за "Южен поток"

ОБЗОР: Бойко праща емисари за "Южен поток" | StandartNews.com

Тръбата да се строи, но по европейски правила

Проектът е добър за България, но има неблагоприятни клаузи в договора, каза премиерът

Премиерът Бойко Борисов даде ясен знак от трибуната на Народното събрание, че проектът "Южен поток" е важен за България и кабинетът не е променил позицията си. "Продължавам да настоявам, че "Южен поток" е добър проект за България, но приходите, които биха дошли от изграждането на газопровода, ще са повече от тези от самия транзит", заяви Борисов пред депутатите. "Утре за Брюксел летят министрите по еврофондовете и енергетиката Томислав Дончев и Теменужка Петкова да настояват да се строи "Южен поток", но със спазване на европейските правила", посочи Борисов. От трибуната на парламента премиерът заяви, че седмица след изявлението на руския президент Владимир Путин в Анкара все още "официална позиция на руската страна няма".

"Експертите ми докладваха, че досега не е подписан дългосрочен газотранспортен договор. Към момента няма и завършен финансов модел по проекта", каза още Борисов. И обясни: "Двата документа са пряко свързани с изясняване на ползите за страната ни от изграждане на газопровода на българска територия". Борисов направи ретроспекция на ситуацията около "Южен поток" отпреди 2 години. "Предложеният от "Газпром експорт" проект на Дългосрочен газотранспортен договор на практика предвижда конструкция, според която проектната компания ще генерира печалби само и единствено с цел и до момента на изплащане на инвестицията, като след това печалбата (респективно дивидентът за БЕХ) ще бъде нулева", каза още премиерът. Той допълни, че "дългосрочният газотранспортен договор съдържа клаузи, които са изключително неблагоприятни за БЕХ в качеството му на акционер в проектната компания". Борисов заключи, че "при така заложените параметри е практически невъзможно намирането на външно финансиране" поради невъзможност за изплащане на дълга още през първите години на проекта и невъзможност за разпределяне на дивидент през целия живот на проекта". "Смятам, че тези факти са достатъчно красноречиви, за да спрем спекулациите по отношение на т. нар. "печалби" от проекта, които страната ни е загубила", каза премиерът. Борисов припомни, че в писмо на ЕК от 14 август 2013 г. до българските власти се казва, че "би могло да има несъответствия между Междуправителственото споразумение между България и Русия от 2008 г. за създаването на газопровод за транзит на природен газ и законодателството на ЕС, регулиращо вътрешния енергиен пазар".

"Две тези се опитва да наложи ГЕРБ по "Южен поток" - че не е изгоден и че сме нарушили европейски правила". Това заяви енергийният министър от кабинета "Орешарски" Драгомир Стойнев веднага след думите на премиера Борисов и продължи: "Нас не ни посрещаха в ЕК с прегръдки и целувки, но пък и ние не искахме да бъдем тупани по рамото, а да ни се даде това, което е наше - правото да отстояваме икономическите и енергийните интереси на държавата България, без да ни размахват европейските средства като морков и тояга едновременно", каза Стойнев.

"Единственият възможен вариант този проект да е на печалба, е, ако тръбата е пълна 100%, ако това се случи или не се спазват европейските правила. Това заяви енергийният министър от първия кабинет "Борисов" Делян Добрев и продължи: Този проект се развиваше напук на ЕК и извървя един път към провала".

Дончев: Носи приходи, а не печалби

Проектът "Южен поток" би могъл да носи приходи, икономически ползи за България, заяви вицепремиерът Томислав Дончев пред БНТ. Тези ползи, на първо време, са фокусирани в самия процес на изграждане за газопровода - чрез работни места, данъци, други постъпления и пр. България би могла да има печалба, но само при определени обстоятелства и при пълна запълняемост на тръбата. За някаква печалба, но, да кажем, 3-4 пъти по-ниска от споменатите от президента Путин 400 млн. евро, би могло да се очаква след повече от две десетилетия, категоричен бе вицепремиерът.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова пък обясни, че сме длъжни да се съобразим с наказателната процедура на ЕК. "Докато тя не приключи, ние не бихме могли да предприемем никакви конкретни действия", каза тя пред ПИК.

Петкова допълни, че от предишния кабинет е подписан ИТС контракт. "Има проведена процедура, в резултат на която е избрана определена фирма. ЕК има забележки по това, че не е спазено европейското законодателство при този избор. Договорът е сключен, така че оттук нататък ще видим дали нещата могат да бъдат коригирани", коментира министърът.

Местан: Нямахме ясна позиция

Основният проблем е в това, че България не можа да изработи ясна национална позиция по "Южен поток". Това заяви лидерът на ДПС Лютви Местан от трибуната на НС. Според него позициите са се лутали от едната до другата крайност. "Този проект можеше да се реализира само в съгласие с ЕК и международното право", каза лидерът на движението.

Да тръгне по трасето на "Набуко"

Георги Първанов, лидер на АБВ

"Южен поток" да тръгне по трасето на "Набуко", предлага лидерът на АБВ Георги Първанов. Подобен вариант би удовлетворил очакванията на всички партньори по маршрута на енергийния проект. Идеята може да бъде предложена и на Москва, и на ЕК. Преговорите трябва да бъдат водени от заинтересованите пряко страни.

София не е проблемът 

Даниел Митов, външен министър

България не е проблем за "Южен поток". Направили сме всичко, което е трябвало да направи държавата, и сме взели много ясна позиция. Позицията ни е следната - "Южен поток", ако се изгражда, трябва да се изгражда по европейските правила и страната ни трябва да печели от него. Поискали сме от ЕК да продължи разговорите по темата и вече ще зависи от тези преговори какво ще се случи с проекта.

Правят компания за газопровода до Турция

"Газпром" създава предприятие за изграждането на новия газопровод до Турция, съобщи говорителят на "Газпром" Сергей Куприянов, цитиран от агенция ТАСС. Компанията "Газпром Русская" ще бъде регистрирана в Санкт Петербург, обясни той и допълни, че името идва от главната компресорна станция на газопровода КС "Русская". Самият газопровод ще е алтернативата на "Южен поток" и със същия капацитет от 63 млрд. куб. м газ годишно. Турция е кандидат за член на ЕС и наблюдател в Енергийната общност и не е задължена да изпълнява изискванията на Третия енергиен пакет. Това означава, че на нейна територия няма ограничение собственикът на тръбата и доставчикът на газа да бъде един и същ, коментирал експерт от ЕС, цитиран от агенция "РИА Новости". ЕК се опита да блокира изграждането на "Южен поток" с мотива, че той не отговаря на изискванията на Третия енергопакет, но руският президент Владимир Путин спря проекта и обяви, че Русия ще изгради алтернативен газопровод към Турция.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай