Кирил Петков е решил на всяка цена да вдигне ветото над РСМ, пише "Епицентър". "Решил съм, поел съм ангажимент, не ме интересува България, аз нямам подкрепа вътре в страната, имам подкрепа навън, зад мен са Макрон и Шулц и ЕС", заявил премиерът пред смаяния поглед на един от коалиционните си партньори.
За целта той възнамерява да изолира напълно Министерството на външните работи /МВнР/ при опитите му да вдигне ветото за започване на преговори за членство на РС Македония в ЕС. Това става ясно от проектопредложение, което самият Петков ще внесе на първото възможно заседание на МС, предаде БГНЕС. За да постигне целта си Петков е изготвил предложение, което трябва да бъде одобрено от Министерски съвет.
В проекта, който е озаглавен "За подобряване на отчетността и координацията с Народното събрание във връзка с разширяването на ЕС и процеса на стабилизиране и асоцииране на РСМ и Р Албания и позициите на Република България, на осн. чл. 105 ал. 4 от Конституцията, Министерски съвет реши: Всяко решение на Френското председателство на ЕС, от държава-членка или от Европейската комисия, свързано с одобряването на начало на преговори за членство в ЕС на РСМ и Албания, направено в рамките на подготовката или провеждането на заседанията на Комитета на постоянните представители /КОРЕПЕР/ или на Съвета "Общи въпроси", което се отклонява от Рамковата позиция на МС от 2019 г. да се изпраща незабавно на Комисията по външна политика на НС".
В проекта, чийто вносители са самият Кирил Петков, вицепремиерът Асен Василев и главният секретар на МС Красимир Божанов изрично се подчертава, че позициите на РБ, както и решенията за последващи действия, да се изпращат само на Комисията по външна политика на Народното събрание.С това предложение на практика още веднъж става ясно, че има френско предложение, което се крие от българското общество. Последните разговори между френския президент и Румен Радев бяха в края на миналата седмица и българските граждани научиха първо от кабинета на Макрон за него.Смущаващ факт е и решението на Кирил Петков да изолира и Консултативния съвет по национална сигурност, както и всички политически сили в страната, които имат абсолютно единна позиция относно условията за започване на преговорите на РСМ за ЕС.Председател на Комисията по външна политика е Венцислава Любенова, която се счита за близък до премиера.
Целта на тази декларация е да подпомогне преодоляването на блокадата по пътя на съседната страна към ЕС, без това да отмени приетите отново с парламентарна декларация през 2019 г. условия, при които би дала подкрепата си за съседната ни държава, Идеята е решението да се оформи и изработи до 23 юни.Въпросът ще бъде обсъден и на свиканото във вторник вечер заседание на коалиционния съвет на трите останали в управлението формации.
Според БСП обаче това решение е правилно, защото вкарва темата за РСМ само в парламента, който е приел Рамковата конвенция. Така се избягват всички съмнения за "двойна" външна политика, които досега бяха подхранвани от външния министър в оставка Генчовска.Именно ветото върху Северна Македония беше посочено от Слави Трифонов като основната причина ИТН да напусне коалицията.
От партията съобщиха, че дори са събрали необходимия брой подписи за провеждане на закрито заседание на парламента, на което да бъде изслушана външната министърка Теодора Генчовска. Тя трябвало да изнесе секретни грами, които доказват, че Кирил Петков е договорил вече с чужди дипломати сваляне на ветото, което София наложи на Скопие.В управляващото мнозинство се опасяват, че свалянето на ветото ще "налее вода" в мелницата на Слави Трифонов, който обвини премиера в национално предателство. Ако вдигнем ветото, все едно казваме, че Слави Трифонов е прав, казват депутати от мнозинството. От ПП пък смятат, че Трифонов използва казуса в опит да осуети разкриването на корупционните скандали с парите за пътищата и с граничния контрол на Капитан Андреево.
Вторият голям проблем е как ще се намери мнозинство за гласуването на подобна декларация. С напускането на ИТН гласовете, с които кабинетът "Петков" разполага в парламента, станаха 109. След присъединяването към управляващите на петима души от ИТН те се увеличават на 114, но пак не достигат за нужното мнозинство от 121 народни представители. Очаква се срещу подобно решение да гласуват депутатите на ИТН и "Възраждане". В същото време лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов съобщи във вторник, че партията му спира да се регистрира в началото на заседанията, за да опита да блокира кворума на Народното събрание. Той уточни, че знае за намерението на Петков да прокара вдигне ветото на Северна Македония през парламента.
За БСП е ясно, че ще гласуват против.
Така четворната коалиция, която се редуцира до тройна сега, е на прага да се превърне в двойна - само между ПП и ДБ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com