Нашите банки са свръхликвидни и се чудят къде да намерят място на парите, за да работят, каза Менда Стоянова
Данъкът върху лихвите върху банковите депозити ще остане 8 процента, както бе досега. И няма да се увеличи на 10 процента през 2015 година, както настояваха депутатите от ГЕРБ. Това показаха резултатите от гласуването по време на заседанието на бюджетната комисия. Мнозинството от народните представители в нея гласуваха против увеличаването на ставката по време на второ четене на промените в Закона за данъка върху добавената стойност. Срещу увеличението на данък лихви се обявиха депутатите от всички партии без ГЕРБ.
"Нашите банки са свръхликвидни и се чудят къде да намерят място на парите, за да работят", заяви по време на заседанието председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ). И призова колегите си да гласуват в подкрепа на текстовете "името на справедливостта на данъчната система". Мартин Димитров от Реформаторския блок обаче се възпротиви, тъй като в платформата на Блока никъде не става дума за увеличение на данъците. "Нямаме нужда от такава мярка, която да показва покачване на данъците, докато търсим растеж", каза Димитров. От ДПС и БСП също се обявиха против увеличението на данък лихва. Налогът влезе в сила по времето на Симеон Дянков. Но бе намален през мандата на кабинета "Орешарски". Още при въвеждането му банките предложиха на клиентите си гъвкави пакетни услуги за избягването на налога или за занижаването му. Първоначалната идея на предишните управляващи бе "данък лихва" да намалява прогресивно всяка година с по 2 пункта.
Спорове в бюджетната комисия имаше и заради предложението на шефа на Агенция "Митници" Ваньо Танов за връщане на измервателните уреди за акцизните стоки, чрез които се следят производствата на горива, цигари, алкохол. Мярката бе въведена по времето на Дянков, но коригирана по времето на кабинета "Орешарски". Предложението на Танов бе посрещнато с недоволството от представители на бизнеса. От "Булгартабак" предупредиха, че ако мярката влезе в сила на 31 март 2015 година, то производството им ще спре. Аргументи срещу монтирането на броячи за късовете цигари изложи Цанка Кемалова от холдинга. По думите й въпросните разпоредби са абсурдни от техническо естество и биха стрували по 1 млн. лв. за машина. Финансовият министър от предходното правителство Петър Чобанов посочи, че не е необходимо да се налагат допълнителни тежести върху бизнеса. И заключи: "Не очаквам, че прекаленият контрол ще доведе до кой знае колко допълнителни приходи".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com