Парламентарната група на БСП се среща с главния прокурор Иван Гешев.
Лидерът на БСП постави остро проблема с пияните и дрогирани шофьори.
Обвинител №1 подчерта, че трябва да има диалог с народните представители.
Главният прокурор мотивира писмото, с което поиска среща с всички парламентарни групи със "сериозното състояние на борбата с престъпността, което създава усещане в повечето български граждани за може би абдикация на държавните структури и държавата от ангажиментите за сигурността на хората".
"Не е задължително нашите становища да съвпадат, нито пък аз да харесвам вашите законодателни решения. Няма как да се постигне повишаване на усещането на сигурност без нормална комуникация между властите", отбеляза той и настоя за диалог между властите.
Гешев отчете, че има тревожна тенденция за борбата с престъпността, поне според анализа на прокуратурата и "изтичащо време за необходимите законодателни промени за осигуряване на сигурността и всеобхватна правна реформа в областта на сигурността на гражданите не само в ГПК, а и в Закона за движение по пътищата". Според него сега не се решават реалните проблеми в законодателен план.
"Ние се борим с последствията и то палиативно, с цел постигане на някакъв ефект до следващата катастрофа, убийство или изнасилнване. До следващия случай. Не решаваме реалните проблеми, а последствията", посочи главният прокурор.
Проблемите трябва да бъдат решени не само с юристи, със съда, следствието, разследващите полицаи, но и с научната общност, "които имат интересен поглед включително и за промени на Коституцията за решаване на тези проблеми".
"Няма да допусна политичесна намеса в независимата съдебна власт. Историята е показала, че това води до репресивни последствия с дълготраен ефект. Няма да се връшам в изторията преди или след 9 септември", заяви Гешев.
До момента Гешев е провел срещи с депутати от ГЕРБ-СДС, „Български възход” и ДПС.
От „Продължаваме промяната” и „Възраждане” все още не са дали отговор на поканата на главния прокурор. Зам.-председателят на ПГ на „Демократична България” Людмила Илиева заяви, че няма да разговарят с главния прокурор.
Нинова каза, че има нужда от концептуална промяна на модела. Какво да променим, защото големият проблем е във високите етажи на властта, посочи тя.
Най-лесно е да коментираме конкретни случаи. Моето становище е да има локализиране на проблемите, а не да се борим с последствията. Да, всеки човешки живот е безценен, но това ще продължи докато няма законодателни промени. В противен случай както през последните 30 г. ще се борим с последствията, посочи обвинител номер 1.
По думите му, новият Наказателен кодекс повтаря стари, социалистически модели.
Ние трябва да решим основния проблем - промени в законодателството, за да има справедливост. Ще ви кажа защо това не е решено през годините - защото има безхаберие. Никой европейски магистрат не може да разбере как при това законодателство получаваме резултати. Трябва да се променят изцяло правилата, защото те са неефективни. А инструментите ни давате вие, политиците. Давате на съдебната власт лъжица и казвате - изкопайте канал до Бургас. И като не може - казвате - виновна е съдебната власт. Не, виновен е инструментът, подчерта Иван Гешев.
Какво означава палиативни промени - ще въведем наказания за лица, които карат под въздействие на алкохол. Виновните предпочитат условни присъди отколкото пробация. Това води до регрес - единствено пропаганда пред обществото. Многократно съм казал - това е като да правим промени във висшето образование без да питаме ректорите. Нормално е да се чуе гласът на експертите, включително и на научната област. Казвам - дайте да решим причините, а не следствията. Тази ситуация устройва всички - да правим промени, които не дават резултат, за да може да продължи да се краде. Това е моето усещане като гражданин, а не като главен прокурор, каза още обвинител № 1.
Според българската Конституция съдебната власт е независима. Има наблюдаващи прокурори, които взимат решения на база на закона. Обясних вече в какво състояние е законът. Кои са хората, които са използвали ресурса от КТБ - информация се дава от съда, а не от прокуратурата. Ясно е, че в едно открито производство всеки български гражданин може да присъства и да си прави заключения, заяви Гешев.
И посочи проблеми на съдебния процес. Даде за пример делото по аферата на века - източването и фалита на КТБ. "Защо за 2 г. бяха разпитани 400 свидетели и бяха направени експертизи, които никога не са правени в България. 4,5 г съдебна фаза - разпитани са 4 свидетели. Но това е проблем на законодателството. Една година се чете на глас обвинителният акт. 40-50 човека от прокуратурата се изредиха да четат. Мога да дам още примери - как се разпространяват 20 копия по 10 000 страници от обвинителния акт. Дали това е проблем на българската прокуратура? Отстранен ли е формализмът? Вие трябва да чуете нашето мнение - какво трябва да се промени и да вземете правилното решение. Българските граждани очакват справедливост. Тя идва и от законодателната, и от изпълнителната и от съдебната власт. Аз знам, че липсва контрол върху магистратите. но това е проблем на изпълнителната власт. При тази ситуация и липса на контрол как да има справедливост? Има много проблеми, но това е въпрос на експертен дебат", каза Гешев.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com