Новият бюджет на България трябваше да е "зъболекарски", а се оказа "нигерийски". Това сравнение направи в ефира на бТВ бившият вицепремиер и икономически министър Николай Василев.
"Преди три десетилетия, когато станахме четвърти по футбол, първият ни мач бе с Нигерия и загубихме с 3:0, бях студент и си помислих, че сме най-големите слабаци. Но нещата се развиха по различен начин. Сега, ако този дефицит от 3% ни вкара в еврозоната - дано да стане отново така", обясни той.
Според Василев този нов бюджет много прилича на стария, тъй като "това е най-голямото харчене".
"С 97-98 млрд. бюджет той става още по-прахоснически, популистки. Защо трябва държавата да харчи толкова много", попита бившият вицепремиер. И добави: "Така отиваме на 44% от БВП, защо? Защото държавата мощно взема дългове - по 7 млрд. лв. - и ги раздава, на когото й падне."
Николай Василев прогнозира, че дългът скоро ще стигне 80 млрд. лева. "Честито, тези пари ще ги плащат децата и внуците ни, а през това време можеше да има излишъци", посочи той.
За него решенията са в няколко насоки. Първо, съкращения в администрацията, тъй като тя се раздува, а населението намалява. "Ако броят й се намали, ще работи по-добре, а хилядите съкратени ще идат в бизнеса", разкри Василев.
"Второ, новото правителство не концесионира нищо - това може да се направи с всички магистрали, жп обекти, летища и др. Така ще се спестят десетки милиарди, защото ще се финансират от частния сектор", допълни той.
Според него третата насока е да се намалят субсидиите и на първо място тези, свързани с тока за бизнеса. "Всеки безплатен ресурс се пилее, няма нужда да се плащат сметките за ток на големите печеливши предприятия", отбеляза бившият вицепремиер.
Василев не разбира и защо няма адекватна информационна кампания какви ще са плюсовете от въвеждането на еврото у нас. "Ползите ще са много, недостатъци - няма", категоричен е той.
Първата група са - инвестиции, търговия, забогатяване. Втората - по-добър банков надзор, нямаше да го има случаят "КТБ", ако бяхме под надзора на Европейската централна банка. Третата - по-голям престиж и авторитет, изброи Василев. Искаме ли да сме първокласна държава или двойкаджии и некадърници, запита той.
"Ние като не сме въвели еврото, защо имаме високи цени през януари", попита риторично той. И допълни, че през последните 28 години с валутен борд, не сме имали нито една година, в която заплатите да не са се вдигнали с проценти над инфлацията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com