София. Защо антимафиотите трябва да се влеят в ДАНС? Ще "обезкръви" ли реформата МВР? Фатално ли е, ако "бръмбарите" не са под шапката на вътрешния министър? И как ще реши най-наболелия проблем с битовата престъпност? Новият вътрешен министър Цветлин Йовчев избра да даде отговорите първо в "Стандарт".
- Г-н Йовчев, поемате МВР в момент, когато текат обвинения, че системата на вътрешното министерство е в колапс вследствие на скандалите с незаконното подслушване, идеята за тотални реформи и преместването на ГДБОП под шапката на ДАНС. Казахте, че сте поели МВР с голяма доза кураж, какво се крие зад това?
- МВР е една от най-нереформираните системи от началото на прехода. Очевидно е, че изграденият модел не дава възможност да се постигне задоволителен за обществото резултат. Няма ефективен механизъм за контрол върху отделните елементи и дейности, като същевременно се консумира много голям ресурс. Такава радикална реформа в условията на тежка финансова и институционална криза е много сериозно предизвикателство.
- Как ще убедите служителите на МВР и ще спечелите доверието им, след като вероятно най-големият ужас за тях е вътрешното ведомство да бъде оглавено от бивш директор на ДАНС?
- Уверявам ви, че няма никакъв ужас. 14 г. от професионалния ми стаж са преминали в Национална служба "Сигурност" (НСС), когато службата беше част от МВР. Познавам се и съм работил с много от колегите. Аз съм дългогодишен оперативен работник и с тях говорим на един език. Ще спечеля доверието им с това, че ще им казвам истината дори когато е неприятна. Ще постъпвам принципно и ще съм съпричастен с тях.
- Какви са идеите ви за нови правила за кариерно израстване?
- Действащата в момента система в МВР силно затруднява израстването на служителите в кариерата, както и преместването им по хоризонтала от едно звено в друго. Необходимо е да се променят няколко неща. Първо, трябва да се промени действащата нормативна база, която регламентира както първоначалното постъпване, така и преминаването от една категория в друга, за да се постигне мотивация на служителите, трябва да се дадат възможности за израстване в рамките на категорията. Също така е необходимо пряко обвързване на кариерното израстване с квалификацията - знанията и опита на служителите. Приносът в постигане на целите, интегритетът на служителя, както и неговите лични качества. На следващо място служителите на МВР трябва да преминават през различни форми на обучение през целия период на служба в МВР. И накрая, но не последно по важност, системата за кариерно развитие трябва да осигурява равни възможности.
- Как ще мотивирате служителите си, след като ясно заявихте да не очакват по-голям бюджет за МВР и че трябва да се търсят единствено вътрешни резерви?
- МВР е в тежко финансово състояние. До момента има дупка от 93 млн. лв. от средствата за издръжка. Ако продължаваме по същия начин, до края на годината сумата ще нарасне до 180 млн. лв. С моя заповед е създадена работна група, която ще предложи конкретни решения за преструктуриране на разходите и намиране на решения на този проблем, като в рамките на следващия бюджет ще търсим реални възможности за увеличаване доходите на служителите на МВР.
Трябва да отчетем, че мотивацията на служителите не е само функция от тяхното заплащане, важен е и техният статус в обществото, както и какво е удовлетворението от труда им. С цялостната реформа в МВР освен чрез заплатите ще намерим и много други начини да мотивираме служителите и да направим така, че те да се гордеят, че са служители на МВР.
- Заявихте желанието си за спешни разговори със синдикатите? Много от служителите в последните години напуснаха заради постоянните промени в годините за пенсиониране и възможността да получат полагаемите им се 20 заплати? Какво ще обещаете на синдикатите?
- Категорично ще защитавам социалните придобивки на служителите на МВР.
- Заявихте, че не виждате проблем в преструктурирането на СДОТО в агенция, чието ръководство ще се избира от парламента, както и че антимафиотската служба ще се подчини на ДАНС? Как ще накарате антимафиоти и контраразузнавачи да работят заедно? Кои са положителните аспекти на подобна преструктуриране?
- Трябва да разглеждаме ефекта от реформата цялостно, като резултат върху системата за защита на националната сигурност. Както СДОТО, така и ГДБОП са само елементи от тази система, които са взаимосвързани с останалите и са взаимозависими от тях. Много по-важно е как ще бъдат организирани работните процеси в СДОТО и ГДБОП, как ефективно ще взаимодействат с останалите, отколкото къде точно са разположени. Ако съумеем успешно да уредим нормативно, организационно и технически тези въпроси, то реформата ще даде търсения резултат. Аз не мисля, че е необходимо министърът на вътрешните работи да разполага с цялата информация за това кой се подслушва, за да си свърши работата. Още повече че обществото има нужда от гаранции, че специалните разузнавателни средства ще се използват само в защита на националната сигурност и противодействие на престъпността.
СДОТО и ГДБОП са единствените специални служби в МВР. Стилът и методите на специалните служби са специфични и се различават от тези на полицейските структури. Така че съвместимостта между ДАНС и ГДБОП е налице.
На второ място, корупцията е съществена и неделима част от организираната престъпност. ДАНС е натоварена с функции по противодействие на корупция по висшите етажи на властта. Точно поради това тук може да се получи много силен синергиен ефект. Същото важи с абсолютна сила и по отношение на борбата с международния тероризъм и радикалния екстремизъм. Често терористичните структури използват логистично престъпни групи.
Тази трансформация може да се извърши по начин, който няма да наруши нормалното функциониране на системата. Абсолютно несъстоятелни са опасенията, че по този начин ще се създаде структура, която дава възможност или може да бъде използвана за политически или някакъв друг вид репресии и че е сходна на структурите на ДС. Вървейки по тази логика, много по-опасно е сегашното състояние, в което ГДБОП използва всички специфични методи на специалните служби, включително прикритие и внедряване на свои служители, а под същото ръководство да се намира службата за подслушване и целият потенциал на полицията. При това директорът на ГДБОП по закон е заместник главен секретар на МВР и пряко може да разпорежда на всички звена в системата. Ако се извърши реформата в тази посока, има много по-голяма възможност за ефективен парламентарен контрол, тъй като председателят на ДАНС може да бъде викан и да бъде питан директно в пленарна зала от парламента. Не на последно място, тази структура ще даде възможност на ръководството на системата в лицето на Народното събрание, министър-председателя и президента да достига информация за състоянието на средата за сигурност и процесите в нея не само по един канал, което ще даде възможност, ако в някоя от тези структури процесите се корумпират, ако има възможност за някакво изкривяване, независимо в коя посока, то да бъде коригирано.
По отношение на критиките, че с тази реформа ще се разруши МВР, трябва ясно да кажа, че МВР има достатъчно ресурс, с който ще организира ефективно противодействие на престъпността, охрана на обществения ред и охрана на държавната граница. Обществото няма нужда нито от велико МВР, още по-малко от велик министър. То има нужда от спокойствие и сигурност на приемлива цена.
- Как ще се справите с ширещата се битова престъпност? 95 на сто от бюлетина на областната дирекция на МВР-София е пълен с кражби от вили, кражби на метали, дървесина, покъщнина... Откъде МВР може да извади повече ресурс, за да покаже, че в страната има твърда ръка, която е еднакво справедлива и към българи, и към роми?
- Имаме готовност и са разработени конкретни мерки, които са в три основни насоки. Първо, бърза реализация на наказателната отговорност чрез използване на модела на бързите и незабавни досъдебни производства. Второ, съществена промяна на организацията на патрулно-постовата дейност, най-вече по отношение на планирането, патрулирането и контрола. На трето място, промяна в структурния и функционалния модел, най-вече на ГД "Национална полиция", която ще получи много повече функции за управление и контрол на борбата с престъпността. И четвърто - много по-активно използване на извънщатни сътрудници на МВР.
- Възможно ли е да се окаже, че като президентски съветник сте подслушван от СДОТО в рамките на последния скандал с "кетчърите"? Става дума за разговорите около съставянето на служебния кабинет?
- В личен аспект това не ме вълнува. Няма от какво да се притеснявам. Но ако някой е злоупотребил и е нарушил закона, то той трябва да носи отговорност за това.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com