„Програмите за трансгранично сътрудничество имат най-силен ефект в региони със социално-икономически проблеми. Там има и най-много пречки пред изпълнението им - административни и физически", това заяви евродепутатъ от ГЕРБ Андрей Новаков на дискусия с еврокомисаря по регионалната политика Корина Крецу. Той подчерта, че в периода 2007-2013 г. над 6000 трансгранични проекта са финансирани в държавите-членки на ЕС. Резултатите са показали и пречки пред инвестициите с евросредства.
Новаков смята, че за трансграничните програми на България и Румъния има съществена пречка - двете държави не принадлежат към Шенген, което затруднява свободното движение на бенефициенти и съответно осъществяването на проекти.
„Слабо развитият административен капацитет, както и твърде различните институции и процедури от двете страни на границата затрудняват значително работата по трансграничното сътрудничество в много държави-членки", изтъкна евродепутатът. Новаков уточни, че в по-бедните погранични региони в Европа бенефициентите са предимно микро и малки предприятия, както и местни организации. За тях е много по-трудно да преодолеят административните бариери. Така рискът от неуспех на програмите за трансгранично сътрудничество е по-голям.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com