Надеждата умира последна в Мизия

Надеждата умира последна в Мизия | StandartNews.com

Боядисали една-единствена стая на първия етаж в наводненото школо специално за изборите

Надеждата умира последна в наводнения в началото на август град Мизия. Местните хора отидоха до урните със същия плам, както го направиха и на евроизборите на 25 май. Избирателната активност е същата - 26 на сто към 14 часа, вероятно ще бъде около 35 на сто към края на деня, заяви за "Стандарт" зам.-кметът на Мизия Николай Нековски. В наводненото училище "Цанко Церковски" също гласуват.

"Целият първи етаж бе наводнен, сега текат ремонти. Боядисахме само една стая за изборите - в светлосиньо. Но не е намек към партия, а просто защото и преди първият етаж бе в такъв цвят", разказва директорката на училището Галина Вълчанова.

Ремонтите се правят с отпуснатия 1 милион от Съвета за бедствия и аварии към Министерски съвет. Строителите обаче били изненадани от остатъчна влага. След като измазали стените, влагата не можела да изсъхне, затова те са решили да чакат пускането на парното в школото, за да могат да боядисат.

"Като пуснем парното, ще изчакаме да изсъхне. Не очаквам да стане преди декември. Най-вероятно през януари ще можем да ремонтираме етажа. ПВЦ дограмата също се оказа, че пречи на влагата да се изпарява", казва Вълчанова. Сега 260-те ученици в училището учат на втория и третия етаж, а се хранят в столовата. "Тя също беше наводнена, все още не е измазана, но е дезинфекцирана", казва Вълчанова.

Според нея мизерията след наводнението трудно може да бъде видяна по лицата на децата. "Тук те попадат в друга среда, сред приятелите си", казва Вълчанова.

Родителите им обаче трудно се справят с последиците от нахлулата в домовете им вода. Годните къщи за живот са едва 100, но в тях няма покъщнина. Местните се свират в една стая и се борят с мухъла и влагата, разказва Нековски. 300 къщи могат да се обитават след ремонт. Но хората нямат пари, за да започнат ремонта.

"Едно извозване на падналите постройки е между 800 и 2000 лева, в зависимост от количеството на падналите постройки. След това този човек трябва да намери инженер и архитект, които да му направят план, който също трябва да си заплати. След което трябва да си вдигне къщата и след което на база данъчната оценка може евентуално държавата да му изплати парите", казва Нековски. А тя е едва 1/10 част от реалните разходи.

Според него правилникът за работа на Междуведомствената комисия така е създаден, сякаш е направен против бедстващите хора.

Нековски твърди, че само 5 на сто от хората в Мизия са започнали да инвестират в ремонти - предимно работещи в АЕЦ "Козлодуй".

"Хората гласуват с надеждата, че следващите управляващи ще дадат рамо за по-бързото възстановяване на града. Но едва ли ще могат да ги излъжат още веднъж", казва зам.-кметът на Мизия. Той прогнозира нови избори още през декември, напук на всякакви прогнози за стабилна коалиция.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай