МЗХ взима мерки срещу незаконната сеч

МЗХ взима мерки срещу незаконната сеч | StandartNews.com

Ботевград. Мерките, които Министерството на земеделието и храните ще предприеме за ограничаване на незаконна сеч ще бъдат разпределени на два етапа. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева при посещението си в Държавно горско стопанство „Ботевград", съобщиха от пресцентъра на МЗХ.

„Ще бъдат създадени нови 173 мобилни контролни екипа за дейностите в горските територии. Идеята на мобилните екипи е в различни територии от мястото, на което са създадени и работят, да контролират дейностите по добива и търговията с дървесина", обясни министърът.

Вторият етап от мерките предвижда да бъде въведена поетапно пластмасова пластина с идентификационен код и електронен билет, добави Танева. „Тази система е въведена в три поделения на горски предприятия в България. Ефектът от нейното използване в други страни, е довел до 20% увеличаване на прихода или до пресичане на 20 % незаконен добив", уточни тя.

До юни следващата година мерките вече трябва да заработят, категорична бе Десислава Танева. И уточни, че те ще бъдат обединени от единна информационна система, която да проследява пътя на добива и търговията с дървесина от мястото, където е добита, до склада и преработката.

Само за някои от мерките ще има нужда от изменения в нормативната уредба, като наредби и подзаконови нормативни актове в Закона за горите, каза министърът. По думите на Танева, те ще включват изисквания за регистрация на лицата, които извършват дейности в горската територия. „Ако такова лице има издадени вече актове за нарушения, то няма да може да получи повторно регистрация", обясни министърът и допълни, че в момента този режим е достатъчно либерален. Предвижда се да бъдат въведени и териториални единици за охрана в рамките на тези горски предприятия.

„Ще въведем и допълнителни изисквания по отношение на налагане на административните наказания. До края на тази година те ще бъдат инициирани", добави още тя.

По отношение на издаването на превозния билет-разрешителното за сеч, зам.-министър Георги Костов обясни, че често пъти този документ се изпзолзва неколкократно. „Сега предвиждаме всички превозни билети да се издават по електронен път. Този превозен билет съществува вече в сървъра на Изпълнителната агенция по горите и всички с достъп до него могат да проверяват накъде пътува дадената дървесина", каза още зам.-министър Костов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай