Москов: Целта на Реформаторския блок е мафията вън от властта

Трайчо Трайков, Цветозар Томов и Георги Ганев ще бъдат в гражданския съвет към блока

Москов: Целта на Реформаторския блок е мафията вън от властта | StandartNews.com

София. Целта на Реформаторския блок е да бъде извадена мафията от управлението на страната и радикално пренаписване на правилата, по които се движи държавата. Това обясни зам.-председателят на ДСБ Петър Москов пред Нова телевизия.

Формацията няма да се разширява с нови партии, но остава отворена за граждани. След десет дни ще бъде представен и гражданския съвет към блока, който ще помага при изработването на политиките. По думите на Москов приоритет е сваляне на правителството, а на евентуални предсрочни избори Реформаторския блок ще се стреми да бъде първа политическа сила.

„Партийните апарати са се сраснали с властта. Това е начина по който иска и ще функционира Реформаторския блок – ще се противопоставяме на правенето на политика като пирамида. Всички казваме, че това не може да продължава повече. Хайде да го направим", обясни Москов.

По думите му целта на партиите в Реформаторския блок не е просто да се доберат до властта.

„Реформаторският блок трябва да бъде първа политическа сила, защото целта му не е да се добере до властта. Смисълът на създаването на Реформаторския блок е радикално пренаписване на правилата, по които се движи държавата", обясни той.

На 10 септември ще бъде обявен гражданският съвет, в който ще влизат хора като бившият икономически министър в правителството на ГЕРБ Трайчо Трайков, социологът Цветозар Томов и икономистът Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии.

"Това е структурата, в която представителите на Реформаторския блок и смислени представители на гражданското общество съвместно ще изработват политиките на блока, ще вземат решения с консенсус", обясни зам.-председателят на ДСБ.

Според Москов е нужна много радикална промяна, която е свързана с реформи в съдебната система и системата за сигурност, както и с ултимативна икономическа програма, която да отчита както краткосрочни ефекти върху икономиката, така и стратегическото позициониране на България като член на Европейския съюз и част от глобалния свят. „Трябва да има прозрачност и откритост на финансирането на медиите", допълни той.

Москов е на мнение, че Реформаторският блок и ГЕРБ са твърде различни, за да може да става дума за коалиции.

„За нас управлението на ГЕРБ има своите успехи в сферата на инфраструктурата, в сферата на договаряне на европейските фондове и, със сериозни завои и лъкатушене, поддържане на някаква разумна геополитическа ориентация на България. Във всички останали точки управлението на ГЕРБ за нас е неуспех", поясни Москов. Той смята още, че ГЕРБ не спазват принципите на демокрацията и свободата.

„Единственото общо поле за действие може да бъде тактическо взаимодействие по действия, които протестната мрежа може да изиска, по постигане на оставката на това правителство и бързи предсрочни избори", уточни Москов.

Възможно е обаче съдействие с Протестна мрежа, която беше обявена в началото на месеца с цел да упражнява граждански контрол върху властта.

В Реформаторския блок се включиха ДСБ, "Движение България на гражданите", Народна партия "Свобода и достойнство", Партия "Зелените", "Синьо единство" и по-късно присъединилите се СДС и БЗНС.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай