Вчерашният ден показа две неща. Първото е сложността на начина по който е формирана коалицията. Още от първия ден ние сме наясно с цялата и сложност. Това заяви министърът на здравеопазването Петър Москов в студиото на Нова телевизия.
По думите на Москов това е една сложна, понякога невзаимодействаща си по добрия начин коалиция. "Нашите различия са преодолени още когато сме се разписали под общ документ. На Реформаторския блок предстоят тежки организационни решения", каза още той.
Москов е категоричен, че не вижда разум в това, което в момента се случва в Реформаторския блок. "Разцепването на РБ е мечтата на сегашното управление", заяви министърът на здравеопазването. По думите му, както е функционирала досега партията на реформаторите е имало потенциал тя да се разцепи. На въпрос дали все пак не са се разцепили, Москов отговори, че въпреки всичко има път назад.
Правителството в момента навлиза в решителна фаза и различно моделиране на системи. Москов обясни, че предстоят много промени, една от които е съдебната система. "Фазата на решителен прелом за някои сектори ще се случва в следващите няколко месеца", каза още той.
Според Петър Москов формулата на дясноцентриската коалиция е проблем за статуквото. "Аз не деля управление на РБ и ГЕРБ, аз деля на управление което се е подписало под точки от програма. Никога няма да си позволя да говоря, че един министър защото е от ГЕРБ не е добър", заяви министърът на здравеопазването.
Във връзка с недостига на лекари у нас здравният министър Петър Москов коментира, че той е най-ясно изразен в доболничната помощ. „Там лекари липсват категорично – както на ниво лични лекари, така и на ниво специалисти. Във всяка една от специалностите има дефицит, различно изразен в различните региони в страната", заяви Петър Москов. Според него това означава, че системата на ниво ежедневен досег на хората до нея е катастрофирала.
По думите му, проблемът е в начина на финансиране. "Той е сгрешен, брутален, лобистки. Оттук нататък с този рамков договор се надявам пациентите да не бъдат повече ходещи клинични пътеки", заяви Москов.
„Системата се развива не спрямо нуждите на пациентите, а следва изкривена и порочна финансова логика. Има абсолютно неефективно изразходване на наличния ресурс. В София има 22 ортопедии, но има със 103-ма педиатри по-малко", заяви здравният министър.
„Очевидно е, че трябва икономически механизъм, чрез който да върнем лекарите. Тоест още с този рамков договор финансирането в доболничната помощ трябва да бъде увеличено. Трябва да има по-голямо количество отпуснати стандарти за личните лекари. В същото време има определени специалности, които поради сгрешени лобистки финансови потоци са раздути", поясни още Москов.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com