Мишо Константинов: АПС на Доган се разпада, депутатите минават към ДПС-Ново начало

Електоратът ще избере изцяло партията на Делян Пеевски

Мишо Константинов: АПС на Доган се разпада, депутатите минават към ДПС-Ново начало | StandartNews.com

В коментар за предстоящото решение, което трябва да направи АПС във вторник, дали ще продължи да подкрепя управляващото мнозинство, математикът проф. Михаил Константинов заяви, че няма никакво значение какво ще решат хората на Ахмед Доган, тъй като партията се разпада. "Част от депутатите ще минат към ДПС-Ново начало, а електоратът ще избере изцяло партията на Делян Пеевски. Това ще видим на следващите избори, когато и да са те", каза Константинов в интервю за телевизия НоваНюз.

ВИЖ ОЩЕ: Орхан Исмаилов: Дерибеите на Доган приключиха! Царят е гол

Според него едно от решенията за подобряване на качеството на българската избирателна система е преференциите да отпаднат. „Резултатът от тях в България, за съжаление, е отрицателен. Започва купуването на преференции отвътре. Как човек, който никой не познава, изведнъж има 15 000 гласове? Като си е осигурил търговия вътре в партията", посочи той.

Константинов смята българската избирателна система за много добра. „Като минимум трябва да се направят някои неща – да се опростят секционните протоколи, които в момента са по 18 страници, и да се промени правилото за недействителност на гласовете", обясни професорът.

Относно внесения вот на недоверие в парламента Константинов отбеляза, че шансовете му са нула и това е губене на парламентарно време.

„Феноменът „Величие" се дължи на една особеност на всички изборни системи от типа на нашата. Когато една партия има гласове, които са близо до бариерата, е съвсем ясно, че тя или ще падне или ще мине от другата страна", каза проф. Константинов.

По думите му мъртвите души в избирателните списъци са нараснали до 1,4 милиона души. „Защото всички гласоподаватели по света са 6,6 милиона, а на територията на България са 5,2 милиона души. Разликата е 1,4 милиона души – това са фантомите", смята той.

Константинов подчерта, че в практиката му се е случвало да не могат да премахнат човек на 120 години от списъците, защото липсва смъртен акт. „Но те са подтиснати, не излизат в списъка. Стоят в базата данни, но не ги отпечатваме", каза математикът.

„Работата в Централната избирателна комисия си има чалъм, това е занаят, който се учи. Не става за един месец. Ако хората вътре се сменят честно, ще стане още по-трагично. ЦИК си гледа работата сравнително добре, половината от тях знаят за какво става въпрос и какво правят", подчерта той.

„Политическото решение за премахване на машините е взето. Споровете са излишни, ще се гласува и по двата начина – и с машини, и с хартия. Въпреки, че машините масово излизат от строя, по 100-200 на всеки вот", категоричен бе експертът.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай