Министри грабнаха куфарите

Разделени от вицепрезидента Маргарита Попова премиерът Пламен Орешарски и лидерът на ДПС Лютви Местан присъстваха на среща с новите български евродепутати

Министри грабнаха куфарите | StandartNews.com

Червените под строй в соццентралата, обмисляли колективна оставка

Министрите грабнаха куфарите. Земеделският шеф Димитър Греков замина за Узбекистан, където ще участва в конференция за най-важните резерви за изпълнение на тамошната хранителна програма. Вицепремиерите Зинаида Златанова и Цветлин Йовчев бяха в Люксембург на заседание на Съвета "Правосъдие и вътрешни работи". Някъде по пътя от Сингапур за България се оказа министърката на регионалното развитие Десислава Терзиева. Тя се връщаше от форум за ВиК сектора. Икономическият министър Драгомир Стойнев отлита днес за Китай с огромна бизнес делегация. Във вторник към Молдова се отправя външният министър Кристиан Вигенин.

Министрите, които бяха в България, изключиха телефоните си веднага след като лидерът на ДПС Лютви Местан обяви трите варианта за предсрочни избори. Червените министри на пожар отидоха на "Позитано" 20 за среща със соцлидера Сергей Станишев. Малко след 14 часа плъзна слухът, че шефовете на ведомства от БСП хвърлят колективна оставка. Той обаче не бе потвърден.

Първа в централата на БСП се яви образователната шефка Анелия Клисарова. Ще работим, докато можем, не се страхуваме от избори, заяви тя на излизане. Клисарова припомни, че само преди дни е предложила за всеки клас по всеки предмет да има само по един учебник. Веднага след нея в кабинета на Станишев влезе Драгомир Стойнев. Продължавам да работя, подготвям посещение за Китай, каза след разговора той. Председателят на парламента Михаил Миков и външният министър Кристиан Вигенин пристигнаха един след друг. На тръгване Миков запази ледено мълчание. Вигенин носеше няколко папки и лаконично отбеляза: "Има още някои неща за свършване". Зам. социалната министърка Росица Янкова влезе на "Позитано" заедно с шефката на социалната комисия Корнелия Нинова. Половин час по-късно Янкова напусна централата на БСП, но отказа изявление.

Министрите влизат в работен 4-месечен режим, обясняваха висши социалисти. Това било максималният срок, който правителството можело да изкара. Трябва да се предвидят и да се довършат неща в рамките на тези 4 месеца, коментира неофициално представител на изпълнителната власт.

Премиерът Пламен Орешарски запази мълчание през целия ден. Той е готов всеки момент да подаде оставка, казаха депутати от БСП, разговаряли с него в Министерски съвет. Още в първите минути от изявлението на Местан избраници буквално изхвърчаха като тапи от пленарната зала към премиерския кабинет. Не може да се работи така, очевидно е, че отиваме на избори, коментираха те след срещата си с премиера. Орешарски дал да се разбере, че не приема критиките на "Позитано" 20, че кабинетът не провежда лява политика, и дал пример със закони, които след като минат през пленарна зала, "не можели да се познаят". Без да посочва имена, премиерът отбелязал, че някои от соцдепутатите правели коренни промени върху членовете и алинеите, предложени от Министерски съвет, и така законодателството куцало.

ОБЩА ИДЕЯ: Сливат НАП и митниците

Възможно е Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" да се обединят.
За това стана ясно, след като и министърът на финансите Петър Чобанов и председателят на парламентарната бюджетна комисия Йордан Цонев са на мнение, че подобно окрупняване би било добро. "Идеята за сливане на Националната агенция по приходите (НАП) и митниците е сериозно предложение за дългосрочна реформа", заяви финансовият министър Петър Чобанов. В нея има много голям смисъл с оглед подобряването и координацията между двете институции, посочи той. Чобанов смята, че първоначално трябва да бъде създаден междинен орган, чрез който да се осъществява тази координация и след това да се премине към сливането на двете структури.
Председателят на парламентарната бюджетна комисия Йордан Цонев посочи, че идеята е стара, и уточни, че в момента работни групи от различни институции действат по такъв проект. "Когато създавахме НАП и финансов министър беше Пламен Орешарски, моето предложение беше да се създаде национална агенция по приходите по модела, разработен от Световната банка - всички приходни агенции да влязат в една национална агенция по приходите", припомни Цонев. Тогава Орешарски преценил, че е твърде рано за създаването на такова звено. "И решихме, че ще го правим на етапи. Първият етап - да обединим данъчната администрация със звеното на НОИ, което събира осигуровките, така и направихме. Това е агенцията в днешния й вид", допълни председателят на бюджетната комисия. Според Йордан Цонев, сливането на НАП и митниците е въпрос на време. То можело да се осъществи до есента, ако се даде възможност на парламента и правителството да работят нормално.

Йовчев: Следващите няма да са по-стабилни

"За жалост това, което лично прогнозирах преди 1 година - че политическата обстановка е такава, че всеки следващ парламент и правителства няма да бъдат по-стабилни, мисля че ще се оправдаят. И все повече анализатори и политици виждат това". Така вицепремиерът и МВР шеф Цветлин Йовчев коментира изказването на Лютви Местан пред БНР от Люксембург. Според него ресурсът на кабинета като експертен потенциал и на възможностите, които може да направи, и на програмата, която предстои да реализира, не са изчерпани. "Но ако е изчерпано политическото доверие в този кабинет и, ако са изчерпани възможностите за стабилно функциониране на парламента, то наистина трябва да се мисли в посока избори. Но това е въпрос, който трябва да решат политическите партии, които подкрепят правителството", подчерта Йовчев.

Служебен кабинет ще има 75 дни работа

Държавният глава трябва да даде дата за вота не по-късно от 75 дни преди изборния ден. Това гласи Изборният кодекс, приет от този парламент. Ако министър-председателят хвърли оставка, президентът трябва да започне консултации с парламентарните групи и да им възложи да посочват кандидат за премиер, който да състави правителство. По Конституция Росен Плевнелиев трябва да се обърне първо към най-голямата група в Народното събрание - ГЕРБ. Ако тя го върне, следващите са БСП. Ако и тя не успее, държавният глава посочва избрана от него партия. Конституцията гласи, че ако не се постигне съгласие, президентът назначава служебен кабинет, разпуска парламента и определя датата на изборите за нов.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай