10% увеличение на пенсиите от средата на 2024-та г. не са достатъчни
Те не смогват, затова не раждат деца, казва икономическият експерт Мика Зайкова в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
- Г-жо Зайкова, предстои приемането на бюджета за 2024 г. Каква е прогнозата Ви?
- Първо трябва да видим какво се случи с бюджета 2023г. Ситуацията е проблемна по няколко причини. В един бюджет не може да бъде просто приходи и разходи, обикновена счетоводна сметка.
Един бюджет трябва да има политики. Ако погледнете т. нар. управленска програма там няма да видите никаква визия за развитие, никаква политика и стратегия и то за основни сектори. Не става въпрос само за енергетиката, където е катастрофално положението, а и за другите сектори. Имам чувството, че правителството прави бюджетни еквилибристики. За да получат дефицит, по-нисък от 3%, задържат връщането на ДДС-то на фирмите. Само, че по закон те могат да го задържат до 3 месеца, след това трябва да го върнат. Накрая ще видите, че дупката в бюджета е доста по- голяма, което е опасно.
Миналата седмица имаше среща на главите на правителствата по отношение на бюджета на Европейския съюз. Тъй като ситуацията се усложнява в Близкия изток и трябваше да се гласуват допълнителни средства, за да помогнем на хората и в Газа, и в Израел. Много от правителства отказват да дават пари, както за Украйна, така и за Газа, което доведе до намеса. Ако не пожелаят да се включат в даването на помощ, това ще доведе до намаляването на всички европейски програми с 30%. Това означава, че няма да дойдат 400 млн. И тъй като нашата готовност По плана за възстановяване и устойчивост по отношение на проектите за малки и средни предприятия е много ниска, има вероятност траншът или да бъде намален, или да не дойде. Ако погледнем приходите от другия сектор на дарения ще видим, че са предвидени да дойдат 5,1 млрд. От тази сума към края на септември са дошли само 1,650 млрд. Което сочи, че програмата не е изпълнена на 85%.
Да не говорим, че "Лукойл", че трябва да внесе в хазната над 1 млрд. лева.
Още през юни и аз, и мои колеги казахме, че бюджетът е много оптимистичен. Те знаеха, че трябва да вземат заем и го предвидиха да бъде 7 млрд. и половина. Но защо не го взеха през юни когато лихвите бяха ниски?
Ако има ръст на БВП, ако тези пари се използват ефективно, България би могла да бъде процъфтяваща държава, но това не се случва.
- Заложено е увеличение на пенсиите с 10% от 1 юли догодина. Достатъчно ли е?
- Първо не се знае дали ще бъде 10 %. Аз мисля, че ще е по-малко, но дори и да са 10% - те няма да задоволят нуждите на възрастните хора. Средната пенсия в момента е 788 лв., което е абсолютно недостатъчно. Пенсионерите първо си плащат сметките, после си купуват лекарствата и накрая си взимат кофичка с кисело мляко. Тези 10% няма да решат проблема на българския пенсионер. Искам да напомня на политиците, че трябва да създават условия на живот.
- Минималната работна заплата от 2024-та г. ще е 933 лв., но бизнесът е против вдигането й. Трябва ли тя да бъде повишена?
- Разбира се. Защото никога не трябва да се гледат левчетата, с които се вдига минималната заплата. Защото брутната заплата, която човек получава, не е 933 лв.
От нея се сваля 10% данък и се отчисляват осигуровките. Остават около 700 лв. чисти за получаване.
Така или иначе, минималната работна заплата трябва да се сравнява с издръжката на живот, която е 1421 лв.
Обикновено на минимална работна заплата започват младите хора. А те трябва да отглеждат деца. И, сметките не се получават.
- Смятате ли, че ще се намали броят на работещите бедни у нас?
- Работещите бедни у в България са много. И причината не е само в това, че бизнесът няма възможност да плаща повече. Съществува и алчност.
Вярно е, че сега сме в криза не само ние, а почти целият свят. Връзките между отделните фирми са нарушени и става по-трудно и по-скъпо. Разделихме се пак на две части. БРИКС от едната страна и ние от другата страна. От тук дойдоха и войните, които са пагубни за икономиката. Но трябва да се търси баланс.
- Коя е причината в някои региони на страната средната заплата да става все по-близка до минималната?
- Заплатите на един IT специалнист в България и на негов колега от Западна Европа например, са доста различни. Този, който е в страната ни, естествено получава по-малко. А цените на основните стоки и услуги в България растат всеки ден и са по-високи от европейските.
Защото ние не борим нито инфлацията, нито корупцията по подходящия начин.
- Очаквате ли инфлацията да бъде овладяна в скоро време?
- За съжаление, не. Защото светът се разбърка. За да се пребори инфлацията, трябва да се увеличи добивът на електоресурси, а в момента става точно обратното. Саудитска Арабия намали с 1000 барела на ден добива на нефт, а той засега е основна суровина. По същния начин САЩ се опитаха да купят от Венецуела, но тя не може да замести залежите на Саудитска Арабия. Ние нямаме собствено производство, нямаме и редки метали. Има разделение на света и трябва да се гледа много внимателно. Хубаво е да се борим за Украйна и справедливи каузи, но не трябва да забравяме и нашия интерес.
- Линията на бедност бе вдигната с 22 лв. и стана 526 лв. Колко хора оцеляват с тези пари и какво още трябва да направи държавата за тях?
- Държавата само имитира, че прави нещо. Трябва да се подпомогнат и младите хора, които взимат минимална заплата. Те не смогват, затова и не раждат деца. А искаме да излезем от демографската криза.
През 2026-та година излизаме на свободния пазар на електричество, а тогава от помощи ще имат нужда много повече хора. Да, ние определихме енергийната бедност до някакъв таван, но това е недостатъчно. Аз си мисля, че 80% от пенсионерите няма да могат да си плащат тока, както и хората, които взимат заплати до 1000-1200 лв. Държавата трябва да регулира нещата така, че народът сам да работи и да си плаща.
- Икономически анализатори прогнозират, че световната икономика ще влезе в рецесия догодина. Какъв е Вашият анализ?
- Вече три от основните икономики са в рецесия. Това са тези в Германия, Франция и Италия. В рецесия най-вероятно ще влезе и целия свят. Работата е там, че този път няма да има Китай и Русия, които да са в обратен цикъл, за да може да ни изтеглят нагоре. Чакат ни тежки дни!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com