София. Трябва да бъде успешен първият проучвателен мандат. Всички други сценарии вкарват България в режим на криза, от която няма изход. Това заяви лидерът на ДПС Лютви Местан на пресконференцията след края на изборния ден. Избори до дупка е най-безотговорното политическо решение, категоричен бе той.
"Важно е да прочетем правилно вота на избирателите - това е мерилото за политическата орговорност днес", посочи Местан и се обяви за реално коалиционно управление, а не проблематични коалиции, през които сме минали. "България няма нужда да се връща към отречени модел ина власт - нито към форми на еднопартийно управление, които се превръщат в авторитаризъм, нито пък проблематични коалиции. Има нужда от реално коалиционно управление, без пропорции, без модели на управление, които не е ясно на какви принципи стъпват", обобщи той.
Принципите на бъдещата коалиция следва да се разпишат съвършено прецизно, каза Местан и подчерта, че е избягал от думата "екзактно", станала любима на медиите като негова запазена марка. "От там нататък в персонален план кой и как ще има или няма да има участие е вторичен проблем, по-важно е страната да върви напред с ясна програма и ясни цели", категоричен бе лидерът на ДПС.
Евроатлантическите ценности на първо място
Лютви Местан посочи, че резултатите на партията са се увеличили с 20% в сравнение с предишните избори и се надява това да се оцени подобаващо. "Въпреки сложната ситуация, в която сме изправени от вота, ДПС ще работи за модерно евроатлантическо по съдържание и национално по своята същност съгласие, на което да стъпи следващото управление. За нас тезата за необходимостта за реабилитиране на евроатлантическия образ на страната не е куха фраза, а реален призив за генериране на реални евроатлантически политики. Това е теза основна от нашата предизборна кампания и до тази вечер не съм чул по-отговорен политически концепт, на който да стъпим в търсене на изход", обясни Местан.
Той подчерта, че партията му няма да поставя условия, още по-малко пред партията, която е първа по резултат, и има политическата доблест и култура да ги поздрави с постигнатия резултат. "Ние само заявяваме, че евроатлантизмът не предполага участие в управлението на крайно националистически формации. Фактът, че за първи път в 43-тото НС две такива формации намират своето място, не омаловажава, обратното, засилва тезата на ДПС за необходимостта от ясен, категоричен евроатлантически профил на управлението. Ние ще отстояваме този концепт, независимо дали ще имаме отношение към управлението на страната", категоричен бе той. И във вътрешната политика, и в международен аспект, ДПС ще настоява българското правителство да отстоява баланса между принципите на националната държавава и правата и свободите на човека, независимо дали става въпрос за собствената ни родина или например за кризата в Украйна, заяви Местан.
Той напомни участието на ДПС във важни решения в близкото минало: когато подкрепихме НАТО при косовската криза, без което България нямаше да е член нито на НАТО, нито на ЕС; гласуването против удължаването на мораториума за продажба на земя и това, че го дадоха на КС; че първи изрекли важната теза за "Южен поток", че той, и да е необходим, е невъзможен без съгласието на Европейската комисия и без да са спазени правилата на европейското законодателство. "Това е евроатлантизъм в действие, а не просто приказки", изтъкна Местан. Той настоя да се уважава мултикултурализмът и многоезичието, а не да го санкционират, че в Европейския ден на езиците след цялата реч на официалния български език си е позволил да поздрави с няколко думи избирателите си на майчиния си език. "Борим се за универсални права, това е дълготрайната политическа траектория на ДПС. Ще бъдем гарант не само за правата и свободите, а за принципите на парламентарната демокрация, независимо от позицията ни в Народното събрание", обяви той.
Призив за позитивно и премерено говорене за съставяне на коалиция
Той направи препратка към призива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в края на изказването му от по-рано вечерта за това, че трябва да бъдем господари на мълчанието и напомни, че още при гласуването сутринта е призовал да си мерим приказките в този ден. "Агресията, изолационизмът, самоцелната деструкция няма да решат нито един проблем на българските граждани. Те се нуждаят от конструктивен диалог между политическите сили, за да се чувстват едновременно сигурни и свободни", заяви Лютви Местан.
"От нас няма да чуете заклинания за неподкрепа и за непартниране. За ДПС властта не е самоцел. Това стана ясно и на пресконференцията след евровота, на която създадохме предпоставките тази вечер да провеждаме пресконференция след предсрочни парламентарни избори", припомни Местан събитията от месец май. "Доказахме, че ДПС може да се откаже от власт в името на необходимостта от плавен преход към политическа стабилност. Ще сторим необходимото той да се осъществи. Управлението трябва да стъпи на ясна категорична демократична основа около онова, което определяме като евроатлантизъм", подчерта той.
Проблемът със следващо управление преди конкретните участници е въпрос на програма, на приоритети и ценности, посочи Местан. Право на мандатоносителя е да започне разговор за националните приоритети, а чак на второ място е кой ще е министър. "Ако намерим допирни точки в ясна принципна демократична основа, която ще зачита правата и свободите, ще реабилитира образа на България като активен, последователен, реален, а не формален член на ЕС, ние сме готови за подкрепа", обяви Лютви Местан.
ДПС като гарант на мултикултурализма в национален и европейски мащаб
"ДПС ще се разраства, в това число и в нетрадиционните райони. Заявих, че съм горд с подкрепата на българските роми. Горд съм, че нашият глас, на моите колеги, ще бъде техният глас в 43-тото Народно събрание, като първа сила по подкрепа от ромите", заяви лидерът на ДПС и отдаде успеха на посланията към най-уязвимите граждани, назовани "малкия човек", без конотация.
"Ще расте подкрепата за ДПС и сред етническите българи, защотото българските граждани се оказаха доста по-умни от продуцентите на митологемата за ДПС като етническа партия", обяви Местан. Той даде пример с това, че в листите им 15 водачи са етнически българи християни. "Това е нашият модел, това е бъдещето на България, онтологичната матрица на Европейския съюз, мултикултурната демокрация", катеогричен бе той.
Лютви Местан благодари на всички структури и всички избиратели, които "в една много тежка ситуация дадоха своята подкрепа". В Ловеч имат 9000 гласа, което е ръст 2 пъти, в Търговище, в Кърджали имат 60 000 гласа, Хасково, Разград, Добрич и специално Тервел, Великотърносвското село Върбовка, "които надхвърлиха очакванията ми, бих могъл да продължа, благодаря на всички", изброи Местан.
Той посочи, че в условията на тежките етнополитически предизвикателства пред Европа и света, цивилизационната криза в Сирия и Ирак, стойността на българския етнически модел нараства. ДПС, като един от съархитектите на този модел, трябва да се осмисли като стратегически ресурс на България, заяви той. "Когато казвам, че е опасно изолирането на ДПС, не визирам участието в управлението, а в демократичния политически процес - това е много по-широко понятие, отколкото власт-опозиция. Думите, че не е възможно да се състави стабилно мнозинство без ДПС, не е завявка за вечно участие във властта, очарованието на властта е партиите да бъдат и в управление, и в опозиция, и без ДПС може да се съставят аритметически мнозинства, има много опции за такива, но ние говорим за евроатлантическия профил, за ценностно мнозинство", коментира Местан. И подчерта, че българският модел е национален капитал, който дори може да се превърне в конвертируем български продукт, механизъм за разширяване на зоната на цивилизационна сигурност на света, алтернатива на военните зони на нестабилност и несигурност.
Местан отказа да коментира въпроса за Народна партия "Свобода и достойнство", част от Реформаторския блок, учредена от бивши негови съпартийци и бореща се също за вота на етническите турци.
На въпроса дали ДПС е готово да е втора политическа сила и дали обществото е готово за това, лидерът отговори: "Политическата тежест, мястото в пространството, се определя не от нашите желания, а от подкрепата на избирателите. Ако тази подкрепа стига да сме втора сила, значи обществото е готово. Да, заявявам категорично, че аз съм готов!"
За КТБ има решение и ДПС ще го предложи в първия ден на 43-тия парламент
На въпрос за задкулисието и казуса с Корпоративна търговска банка, Лютви Местан отговори така: "Не съм сигурен дали всички са готови за този разговор и дали имат тази степен на готовност, каквато ние заявяваме тази вечер. Законопроектът ни за разкриването на банковата тайна на всички публични фирми, свързани с КТБ, в това число и офшорки, е категоричен знак, че ние сме готови, ако има мълчаливо съгласие за задкулисие зад една или друга финансова институция в България, ние да кажем, че е време да взривим задкулисието, да стигнем до дъното, до истината, а какви злокобни фигури биха се показали зад КТБ, това е техен проблем. ДПС няма проблем с истината, няма страхове свързани с истината, проблемът са митологемите", заяви той.
И продължи: "Искам да говорим на езика на фактите. В последния ден от работата на 42-рото Народно събрание и първата стъпка в 43-тото Народно събрание е да предложим този законопроект и по това кой какво отношение ще има, дали ще подкрепи разкриването на банковата тайна в КТБ заради публичния интерес или ще се изсули, ще познаете кой се бои от истината, върху кого тегне сянката на КТБ и кой кой е".
Става въпрос за законопроект за разкриване на банковата тайна, касаещ Корпоративна търговска банка, предложен от депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев.
Законодателната инициатива, която ще бъде повторена в разгърнат вариант, удовлетворяващ в пълна мяра публичния интерес, ще бъде представена още в първия ден на учредяването на 43-тото НС, потвърди лидерът на ДПС. И обеща, че заседанията на комисиите ще бъдат отворени.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com