Неков сам трябва да прецени дали да стане евродепутат
София. 588 000 български граждани са се възползвали от възможността да гласуват преференциално. Това съобщи зам.-председател на НС Мая Манолова пред журналисти в парламента. И уточни, че при седем от кандидатите на партиите, които влизат в ЕП, преференцията е сработила. Те са получили над 5% праг, но реално размествания се получили само в 2 от листите, защото останалите кандидати, които са получили преференции, са в челото на техните листи. Това са Сергей Станишев, Момчил Неков, Меглена Кунева, Светослав Малинов, Томислав Дончев, Николай Бареков, Ангел Джамбазки, обясни Манолова, цитирана от пресцентъра на БСП.
Още 26 кандидатите от листите, които не влизат в ЕП, са получили преференция над 5%, като общо за 33-ма от кандидатите преференцията е сработила, продължи зам.-председателят на НС.
„За партиите, които имат номера от 1 до 17 практически във всяка една от тях кандидатът, който има съответния на партията номер, получава преференция над 5%", каза тя и даде пример с партия номер 2, където кандидат №2 получава преференция от 7.99%. „Очевидно е, че част от избирателите са гласували повторно за партията, която са избрали и в кръгчетата за преференция. От подобна преференция са се спасили единствено партиите, които имат номера над 18", изтъкна Манолова.
Разяснителната кампания по темата за преференциалния вот не е била достатъчна и част от избирателите не са разбрали смисъла как точно се отбелязва, заключи Манолова. „Възможни са и разговори за промяна на бюлетината, за да няма объркване, но мисля, че объркването с нашия кандидат Момчил Неков изигра ролята на кампания. Ако преференцията означава купени гласове, значи и ГЕРБ са купили над 105 000 гласа, защото толкова е преференцията за Томислав Дончев", каза зам.-председателят на НС.
На въпрос каква ще бъде съдбата на Момчил Неков, тя отговори, че той сам трябва да прецени дали да стане европейски депутат или не. „Решението е негово и на организацията, която го е номинирала", заяви Манолова и категорично отрече да има оказан натиск върху него, за да се откаже от мястото на евродепутат. „Срокът, в който избраните за евродепутати трябва да заявят дали искат да отидат, не е изтекъл. Това може да се случи до утре, защото ЦИК не се е произнесъл за окончателното разпределение на мандатите и имената на кандидатите. Няма хора в листата на КБ, които да не са достойни и да нямат необходимите качества да станат евродепутати", заключи Мая Манолова.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com