Лют спор се разрази в парламента за цената на газа. Словесната престрелка пламна след изказване на Кирил Петков, който се опита да стовари цялата вина върху бившия шеф на „Булгаргаз” Николай Павлов, предложен от проф. Николай Габровски за министър на енергетиката. Той всеки ден нанася щети на държавата за един милион лева като се отказа от евтиния азерски газ. Но повече ме притеснява, че прокуратурата прикрива този случай, зави Петков.
Това взриви ГЕРБ. Направихте самопризнание, скочи Делян Добрев. И разкри от трибуната, че в резултат на сигналите до МВР и ДАНС двете институции са направили проверки и са предоставили резултатите в прокуратурата.
Ако г-н Павлов стане, вие ще лежите, каза на Петков Делян Добрев.
Веднага след него на трибуната излезе и самият Николай Павлов, за да опровергае Петков.
„Преди година, едни хора създадоха една голяма лъжа как аз съм ограничил азерския газ. Това бе тиражирано в обществото, за да мога да бъда отстранен от длъжността, която заемах и да могат да влязат посредниците. Не беше достатъчно само аз да бъда освободен. Освободен бе и Иван Иванов от КЕВР. Вкарването на посредниците беше невъзможно без да се отстрани ръководството на Булгаргаз и КЕВР. За няколко месеца посредниците заграбиха стотици милиони левове на гърба на българския потребител“, поде той.
„Сега те и политическите им покровители треперят, защото ще бъдат разобличени и ще им бъде потърсена сметка. Страх ги е. Те трябва да знаят обаче, че истината винаги излиза наяве. Само за месеци, след като ни отстраниха. Булгаргаз натрупа огромни загуби. Към момента са милиард и 200. Пазарът беше разбит. Това подрони авторитета на българската държава пред съюзниците ни“, каза Павлов.
По думите му никой не иска слаб и безпомощен съюзник. "„Булгаргаз“ беше гръбнакът на българската икономика, той осигуряваше минимум 1 млрд. който влизаше в икономиката на държавата“, изтъкна кандидат-министърът на енергетиката.
„Като става въпрос за азерския газ, г-н Петков, ще ви кажа нещо. Истината за него е следната – ние предотвратихме плащането на неустойки и спасихме договора – ние от ръководството на БЕХ и Булгаргаз, с помощта на английските адвокати и кралския адвокат на Великобритания, защото газовата връзка беше още непостроена. Г-н Петков вие от тази трибуна от това място на 4 май дадохте дума, че газопропводът ще бъде построен и България ще получава газа в пълни количества на договорена цена. Какво се случи? Нито газопровода бе построен на първи юли, нито получаваше на договорната цена. С този анекс вие не договорихте нито един киловат час на това, което ние вече бяхме договорили на ниска цена", заяви Павлов.
"Двете трети, които ги получиха от азерите ги получиха на 4 пъти по-висока цена. Надплатени бяха 178 млн. долара на дневна база. Това се нарича надплащане и нещо повече. Освен това, както знаете договорът е свързан и с банкова гаранция. Така вие покачихте и нея, което значи нови 100 млн. долара. Ние спасихме договора, но г-н Петков, сега ще му припомня на 18 декември 2021 година в неговия кабинет какво говореше – вие от Булгаргаз трябва да заведете съдебен иск срещу азербайджанската компания, ако не ви дадат газа в Гърция и срещу IGB съдебен иск. Това значеше край на диверсификацията и край на договора. Моята визитка се вижда на страницата на Булгаргаз – за 7 год. 230 млн. спечелени за държавата и спокоен пазар", каза той.
Думите му бяха посрещнати с аплодисменти от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ДПС. Това, което чухме не е за аплодисмнети, но щом сте решили", коментира зам.-председателят на НС Йордан Цонев от ДПС, който води заседанието.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com