Кворумът в парламента бил проблем и преди 135 години

Кворумът в парламента бил проблем и преди 135 години | StandartNews.com

Велико Търново. "Българите първо да прочетат Конституцията и след това да търсят нередностите в нея, точно за това, сега по повод 16 април ще пуснем най-голямото издание на Конституцията в 150-160 хиляден тираж, заедно с националните вестници, за да може тя да влезе в повече домове и да могат да я прочетат повече хора, преди да започнат да я ругаят", каза председателят на Народното събрание Михаил Миков.

"Българската Конституция, не е съвършена, както и нищо което е изградено от човек, но тя няма нужда от промени" каза Михаил Миков в старата столица.

"Периодическото говорене за промени в Конституцията много често идвало, за да оправдае една или друга работа не свършена от законодателната или изпълнителна власт, някакви проблеми, които възникват в практиката. Напротив, Конституцията има един неизчерпан капацитет. Според него, априорното обсъждане на промени в конституцията подкопава доверието в основния закон и срива неговия авторите сред гражданите. „Според Конституцията, България е социална и демократична правова държава и всичко това е разписано доста подборно и ясно", коментира още Миков. По думите му, първото, което води до широките дебати за промяна на Конституцията е непознаването и от българския народ.

На второ място, той постави липсата от прякото прилагане на закона.

"В нашата нова Конституция има едно много голямо съвършенство и това е възможността за пряко прилагане. Ние ще започне да се възползваме от него постепенно. В Конституцията има текстове, които позволяват пряко действие, без уплътняването им със законодателство". "Свободата се превръща във висша ценност и в основна линия на Търновската конституция. И така преминала през времето тази свобода се превръща в най- големия атестат за зрелостта на българската интелектуална мисъл след Освобождението". Това каза в приветствието си към участниците в научна конференция, посветена на 135- ата годишнина от приемането на Търновската конституция председателят на парламента Михаил Миков.

Форумът е под надслов "135 години съвременна българска държава" и се организира от Народното събрание, Великотърновския университет и СУ "Св. Климент Охридски" в партньорство с Регионалния исторически музей. Конференцията се провежса днес и утре в старата столица и ще продължи на 15 април в София.

"Преди 135 години 229 нотабили, но не в смисъл на богатство, а в смисъл на извисеност, се събират от 5-те губернии на България и предначертават бъдещето на вече свободната държава. Пред тях стои въпросът да учредят ли Княжеството или да търсят обединение на българските земи. В тях надделява разумът и се ражда Конституцията на вече свободна България. Навсякъде в България хората знаят и помнят Търновската конституция. Онези повели, които и днес ни дават свобода - свобода на печат, свобода на митингите, събрания и демонстрации, свобода лична, свобода на всеки който живее в България", заяви още Михаил Миков в залата на музей "Възраждане и Учредително събрание", където преди 135 година е изработена и приета Търновската конституция.

Няма криза в българския парламентаризъм и е невъзможно да говорим за подобни проблеми, каза oще Миков. „Изпитанията пред една или друга регистратура не могат да се нарекат криза на парламентаризма. Той е утвърден и въпросът за Парламентарна Република в България е безспорен", каза Миков. „Това, което се случва в парламента в момента не може да се нарече парламентарна криза. Това е израз наконфигурация, която се случи след предсрочните избори миналата година, израз на поведение на определени политически сили и на отговорност на всеки един отделен народен представител", допълни той.

На форума присъства и председателят на Висшия конституционен съд Лазар Груев, който отбеляза, че работата на Учредителното събрание не се различава в някои отношения от работата на сегашното 42-ро Народно събрание. В словото си той цитира извадки от тогавашния български печат, показващи, че и тогава кворумът е бил проблем в народното събрание и някои от депутатите са си позволявали да изчезнат без да уважителна причина, както са написала вестниците преди 135 години.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай