Стъпката е от особена важност и предвид настъпващата световна икономическа криза, която вече остави без работа и доходи стотици хиляди българи.
Днес, 20 ноември (петък), в парламента мина второ четене на Законопроекта за допълнение на Закона за задълженията и договорите. Вносители са съпредседателят на „Обединени патриоти“ и заместник-председател на ВМРО Искрен Веселинов и група народни представители от ОП и ГЕРБ.
С въвеждането на 10-годшната абсолютна погасителна давност по отношение на физическите лица ще се избегне фигурата на „вечния длъжник“.
От трибуната на Народното събрание съпредседателят на „Обединени патриоти“ и заместник-председател на ВМРО Искрен Веселинов благодари на всички народни представители, които подкрепиха това изменение на Закона за задълженията и договорите. Рядко в един мандат има такива моменти, в които Народното събрание решава проблем, който е жизнено важен за стотици хиляди хора. Проблем, който възниква в следствие не само необмислени решения при взимане на кредит, ами и в силата на непреодолими обстоятелства. И добави:
Искам да давам отговор на много публикации, които атакуват този текст като основно в полза на длъжниците. В рамките на дебата, който беше доста продължителен – почти 5 месеца, чухме всички становища, включително и доста радикални предложения. Аз смятам, че правната комисия и работните групи се съобразиха с основната част на тези възражения. А именно да има баланс между длъжника и интересите на кредитора. Това не е закон, който да позволи на длъжника да не си връща никога кредитите, напротив. Дава възможността на кредитора да си прибере задълженията с различни способи. Но дава един разумен срок, в който да тече това изпълнение. Този срок е 10 години. В тези 10 години ние изключваме времето за съдебни дела.
Ние като законодатели взимаме едно добро и балансирано решение.
В последните години съществуват многобройни примери за изпълнителни производства срещу граждани, които, за съжаление, продължават много повече от 10 години. През всичките тези години, разбира се, се начисляват лихви, такси и разноски. А най-неприятната част е, че при смърт на длъжника тези изпълнителни действия се прехвърлят към неговите наследници.
Според статистиката принудителните изпълнения засягат над 600 000 българи.
А именно днес, когато цялата ни държава и общество са изправени пред последиците от коронавируса, тази мярка изглежда много навременна и подходяща.
Припомняме, че на 29 октомври 2020 г. бе внесен в деловодството на Народното събрание и проект – Закон за частния фалит, изработен от експерти по инициатива на депутата Искрен Веселинов и групата на Обединени патриоти.
В него се предвиждаха редица защитни механизми за физическите лица, които са изпаднали в положение на невъзможност да погасят своите задължения.
Фактически този закон предлага цялостна правна рамка за защита на длъжниците, които попадат в неговия обхват, но наред с него ВМРО продължи да работи за спешното приемане на измененията в ЗЗД, предвиждащи 10-годишна погасителна давност за задължения на физически лица. Промени, които днес са факт.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com