Консенсус от ден до пладне

Консенсус от ден до пладне | StandartNews.com

Законът за МВР скара лидерите в парламента
Идва война и реваншизъм, закани се Борисов. Без ултиматуми, контрира Местан

След като във вторник лидерите на политическите сили, представени в парламента, излязоха доволни от заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност, вчера те отново влязоха в обичайния си коловоз на дрязги и разпри по всички въпроси. Бойко Борисов скъса споразумението, подписано на съвета, а Лютви Местан и Росен Плевнелиев призоваха за диалог и загърбване на враждите.

Крехкият консенсус, постигнат във вторник на Консултативния съвет по национална сигурност при президента, се пропука вчера. Бойко Борисов скъса споразумението на лидерите. Само ден след като шефовете на партии в парламента си стиснаха ръцете и си обещаха да работят заедно, напрежението в Народното събрание пламна отново. Повод стана спорният Закон за Министерството на вътрешните работи.

По програма, гласувана на председателски съвет, в който ГЕРБ традиционно не участва, първа точка от вчерашното заседание трябваше да е отхвърляне на ветото на държавния глава върху новия закон за МВР. Това обаче не се понрави на Борисов, който направи едно от редките си изказвания от трибуна. "За съжаление, не виждам Местан, Станишев, Волен Сидеров. За радост, Мишо Миков е тук. Вчера (б.р. във вторник) в присъствието на председателя на Народното събрание четиримата лидери на парламентарно представени партии твърдо, единодушно, без никакви забележки или уговорки се разбрахме за постигане на съгласие за плавен преход. Във втора точка на това, за което сме си стиснали ръцете, сме записали определяне на парламентарни приоритетни задачи. Разбрахме се за вторник в парламента да определим 10-15 закона. Според мен Законът за МВР, който финансово не е обезпечен, което означава, че ще се назначава без конкурс, е реваншизъм и не е в тона на приетото изречение за плавен преход към политическа стабилност и съгласие. Разбрахме се за изпълнителната власт, кабинетът да не подписва нищо важно. Предлагам Законът за МВР да остане след вторник, когато се договорим или не се договорим", заяви той. Предложението за отлагане на точката обаче не бе прието, което видимо ядоса Борисов. В кулоарите той заяви пред журналисти, че "на БСП, на ДПС и на "Атака" вяра не може да се има. Видяхте, за да ми е чиста съвестта, предложих най-толерантните неща от трибуната на парламента. Не само че ни порязаха, те не спазиха това, което лидерите им са постигнали вчера", коментира лидерът на ГЕРБ. "Цялата толерантност, която вчера проявих, оттук нататък война", продължи Борисов. И демонстративно скъса споразумението, подписано между лидерите във вторник. "Щом искат така, така ще бъде. Те не заслужават толерантност - реваншизъм до дупка", закани се Борисов.

Малко след острото му изказване зам.-председателят на парламентарната група на "Коалиция за България" Янаки Стоилов предложи от трибуната точката за МВР все пак да бъде отложена. Но обвърза това с отлагане от страна на ГЕРБ на поправки в Наказателния кодекс, с които трябваше да отпадне давността на престъпленията по време на комунистическия режим. "Отлагането на разглеждането в зала на Закона за МВР е знак от страна на БСП за диалог", коментира по-късно червеният депутат Антон Кутев. Това пък ядоса "Атака", които обвиниха БСП, ДПС и ГЕРБ в "съглашателство".

И тъкмо когато всички депутати на Борисов смятаха, че Законът за МВР е отложен за другата седмица, Кутев обясни, че точката все пак ще бъде гледана на заседанието днес.

"Готови сме на диалог, но не сме готови на търговия. Готови сме да проведем диалог с всички, стига това да не означава накърняване на националните интереси и, разбира се, на интересите на избирателите на БСП. От тази гледна точка днес ние отложихме, с идеята да проведем разговори с всички политически сили - с някои вече са проведени, с други ще ги проведем днес, по повод на Закона за МВР", коментира Кутев.

По думите му утре отново ще разгледат Закона за МВР: "Защото за нас той е ключов и изключително важен. Той касае социални права и това е единият от законите, които касаят и нашите избиратели, и националните интереси. Няма да се откажем от разглеждането му през утрешния ден".

Кутев подчерта, че това не означава липса на диалог, но означава, че диалогът трябва да бъде в определени рамки и не може да им се поставят условия и да им се извиват ръце: "Напротив, трябва да търсим общото и доброто за българските граждани. След като изминахме целия този път, ветото на президента утре трябва да влезе в зала".

"Имам чувството, че излишно се драматизира ситуацията. Вчера на КСНС не беше поставен въпросът за този закон. Ние се разбрахме вторник да се видим за законодателната програма на парламента с оглед на общите приоритети. Следващият вторник предстои такава среща. Ако някой е обявил война и реваншизъм, това вече не е политика, в която бих могъл да участвам. Бих препоръчал на всички участници в процеса да не си играем на ултиматуми, да не си играем на заплахи и да не се плашим с война", коментира от своя страна лидерът на ДПС Лютви Местан.

Бойко си взе кафеварката

Стая номер 20 в Народното събрание отново е на ГЕРБ. В нея е и прословутата кафеварка. Вчера председателят на парламента Михаил Миков върна кабинета на Бойко Борисов. Той бе отнет от ГЕРБ преди около месец, тъй като според ръководството на Народното събрание не е редно парламентарната група да се разполага в три стаи. Повод за връщането му е интервю, което Борисов трябваше да даде вчера сутринта за международната агенция Ройтерс. Стая номер 20 била единственото подходящо място за целта. Борисов разказа, че връщането на кабинета е станало с "любезното съгласие" на лидера на "Атака" Волен Сидеров, който също загуби една стая заради независимите депутати.

Скастриха Стоилов заради отлагането

Съпартийци на зам.-шефа на червените Янаки Стоилов са били недоволни от решението му да предложи отлагане на точката за Закона за МВР. И още от място в пленарна зала започнали да го питат как може така да "върви по гайдата на Бойко Борисов". По време на кратката почивка в стаята на червените зам.-председателят на партията получил още упреци. А той се аргументирал, че не е редно преди разговорите на лидерите във вторник да се дебатират спорни закони. От Коалиция за България веднага решили ветото на президента Росен Плевнелиев да мине като първа точка днес. От БСП няколко пъти обясниха през деня, че приемането на текстовете е изключително важно за тях и няма да отстъпят. "Отново ще разглеждаме тази точка, защото за нас законът е ключов и изключително важен. Той касае социални права и това е единият от законите, които касаят и нашите избиратели, и националните интереси, и няма да се откажем от разглеждането му", заяви медийният секретар на БСП и депутат Антон Кутев. "Готови сме да поведем диалог с всички, стига това да не означава накърняване на националните интереси и интересите на избирателите на БСП", допълни още той.

Ремонт на Изборния кодекс за таван на наблюдателите

Изборният кодекс може да бъде ремонтиран за предсрочните парламентарни избори. Това коментираха неофициално депутати от БСП и ГЕРБ в кулоарите на парламента. Няколко варианта за "козметични корекции" се спрягат на крак от юристите на партиите. Една от идеите е да се ограничи броят на наблюдателите. А причината била, че при сегашното състояние в закона "без таван" на бройката, партии масово регистрирали такива. А това пораждало съмнение за купени гласове. Сред червените вече се чуха гласове за премахването на преференцията, тъй като на европейските избори много от избирателите зачеркнали номера на партията с този от преференциалния вот. И така се случил феноменът "15/15", който вкара 15-ия в листата на БСП Момчил Неков в ЕП. Социалисти обаче признават, че малко вероятно е преференциалният вот да отпадне. Още повече, че водачите на листи няма да могат да бъдат измествани чрез преференция. Но цялата листа от втория нататък можела да се пренареди. От ГЕРБ предупредиха, че ремонт на Изборния кодекс преди вота ще е в разрез с Венецианската комисия. Но и за евроизборите новият кодекс претърпя промяна, като квадратчето за преференцията бе променено с кръгче за улеснение на избирателите.

Реформаторите в спор кой да ги води
Човек на Кунева иска оставката й, Прошко не иска да й е наследник

Новата формула за управление на реформаторите може да постави на изпитание целостта на блока. Това стана ясно от думите на Даниел Вълчев вчера. "Единственото, което представлява истинска заплаха за единството на РБ, е начинът, по който искаме да изглеждаме на хората", заяви той пред Дарик.

Непосредствено след евроизборите от Движение България на гражданите се обявиха за промяна в организацията и дейността на Реформаторския блок. Тогава Даниел Вълчев заяви, че трябва да е ясно кой орган какви решения взима, както и да се постави начело на коалицията един лидер вместо сегашните пет. Лидерите на ДСБ и СДС се съгласиха, че това е посоката на развитие, но трябва да се обсъжда тепърва.

"Не мисля, че отношението към ГЕРБ и бъдещата властова конструкция могат да ни разделят. Ясно е, че в Реформаторския блок са събрани различни партии, но трябва да е ясно, че той не е и няма да стане придатък на една от тях - говорим за ДСБ", подчерта обаче Вълчев вчера.

Напрежението между ДБГ и ДСБ се появи след евроизборите. На тях кандидатът на тъмносините Светослав Малинов измести чрез преференциалния вот Меглена Кунева от мястото на водач в листата на блока. Това доведе и до настояването за промени в управлението на реформаторите от страна на ДБГ.

Междувременно Иво Иванов - един от членовете на Контролния съвет на партията на Кунева, спретна интрига срещу нея. В писмо до медиите той заяви, че иска оставката й. "Исканията на г-н Иво Иванов, изложени в негово лично писмо, не са обсъждани и не ангажират Контролния съвет", заяви в отговор председателят на Контролния съвет на партията Ива Йорданова. Прошко Прошков пък, чието име се спрегна за наследник на Кунева, написа във Фейсбук, че писмото на колегата му Иванов е "пасквилче".

Бареков с ръка към сините, те се дърпат

"Бъдещето на реформаторите е с "България без цензура" и нашите партньори", заяви вчера Николай Бареков. Той призова десните да направят предизборно обединение, с което да победят "двете леви организации - ГЕРБ и БСП". "Като член на европейските консерватори заявявам, че на тези избори трябва да има истински политически блок в център-дясно срещу ГЕРБ и БСП", категоричен е лидерът на "България без цензура". Той отправи въпрос към лидерите на ДСБ и СДС Радан Кънев и Божидар Лукарски - "с мен и Светлин Танчев ли искате да седнете на една маса, или с членовете на БКП Бойко Борисов, Цветан Цветанов и Цецка Цачева?". Реформаторите отказаха поканата на Бареков. "Отговорът е категорично "не", заяви Иван Иванов, член на Гражданския съвет на блока. Той допълни, че може да внесе и декларация, която да гласуват. Реформаторите неведнъж досега са заявявали, че няма място за коалиция с ББЦ. Лидерът на ББЦ отправи поканата към реформаторите от Хърватска, където е на заседание на групата на консерваторите в ЕП. Лично зам.-председателят на групата Джефри ван Орден подкрепил желанието на Бареков да обедини десните, коментираха от ББЦ.

Червените в София искат спешен конгрес

Пленум на Градската организация на БСП-София реши в понеделник вечерта да се свика спешен конгрес. А социалистите от цялата страна да се включат в общопартийни избори за нов председател на БСП. До снощи от "Позитано" 20 нямаше официална реакция. Не е ясно и дали предложението на "Леге" 10 ще бъде подкрепено на заседание на Националния съвет на Столетницата. Мотивите на червените от жълтите павета за сесия на 48-ия конгрес са предсрочните парламентарни избори. Както и дебати по предизборната програма на социалистите. Според участници в пленума от понеделник предложението за вътрешнопартийни избори за лидер на БСП "ще съживи партията". Неофициалните коментари са, че предложението е дошло лично от най-дългогодишния шеф на столичните социалисти Румен Овчаров. Той не присъства на инфарктния пленум в централата на БСП миналия вторник, когато след 8-часови дебати вътрешнопартийната опозиция не успя да насрочи конгрес на партията преди Бузлуджа. Предложението на столичните социалисти може да бъде подложено на гласуване на следващото заседание на НС на БСП. А то е планирано за края на този месец. Соцлидерът Сергей Станишев вчера бе в Брюксел за заседанието на групата на социалистите и социалдемократите.

Нужен е диалог, не късане на документи
Росен Плевнелиев, президент на Република България

КСНС бе успешен. Апелирам към всеки един от политическите лидери да не разваля вече постигнатото. С повече смирение и с повече уважение към гражданите и към общата надежда и желание за стабилност в държавата да работят.

Изключително съм благодарен на политическите лидери за това, което са направили на съвета, и най-вече за факта, че те са дали една съвсем различна посока - към разум и диалог, а не към политическо противопоставяне. Посока на сътрудничество, а не на късане на каквито и да било инициативи и документи.

Без ремонт на кабинета

"Не са обсъждани персонални промени в кабинета и не мисля, че това е актуално с оглед на решението на КСНС". Това заяви вицепремиерът Цветлин Йовчев след заседанието на кабинета вчера. "Стана ясно, че правителството работи с ограничен мандат и да се извършват промени за 2-3 седмици не е разумно", подчерта Йовчев.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай