Комисията по бюджет и финанси в парламента прие на първо четене промени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г. Промените предвиждат размерът на държавната субсидия от 1 януари до 30 юни 2019 г. да бъде както досега – 11 лв. на получен действителен глас, а от 1 юли до 31 декември 2019 г. да стане 1 лв. на глас.
На извънредното заседание на комисията "за" гласуваха 10 народни представители (ГЕРБ и "Атака"), "против" беше само Йордан Цонев (ДПС), а представителите на БСП не участваха в гласуването. "Ние не участваме във вашите циркове", каза Румен Гечев от БСП.
Сред мотивите на вносителите от Министерски съвет се посочва, че с намаляването на партийните субсидии ще се отговори на обществените очаквания за по-малко разходи от държавния бюджет за финансиране на дейността на политическите партии и коалиции.
Предлаганата промяна на Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г. в средата на годината, при общественото внимание към въпроса, е показателна за желанието на правителството да отговори на обществените очаквания.
Фиксирането на субсидиите в размер 1 лв. за глас в годишен размер считано от 1 юли 2019 г. ще намали разходите по държавния бюджет и редуцираният разход на бюджета за второто полугодие ще бъде 1 460 402 лв.
"Няма никакво съмнение, че става дума за кризисен пиар, тъй като вчера излязоха констатациите на Европейската комисия", каза Румен Гечев. Той добави, че БСП ще имат заседание в събота и след това ще имат становище. Гечев е убеден, че предложението на Борисов е в отговор на изводите на Комисията, от които се разбирало, че няма да има никакъв Шенген, никаква Еврозона", за България.
"Това, което в момента се прави, е популизъм с много тежка цена за българската демокрация. Ще се върне тоталната зависимост на партиите от бизнесмени, олигарси и сенчестия бизнес“, каза Йордан Цонев от ДПС.
40% от държавната администрация е неработеща, да ги съкратим, барем се появят средства за детски градини и пътища, каза Йордан Апостолова (НФСБ). Според него след "точката" за 1 лв. субсидии в проекта за закон трябва има запетайка, след която да се каже как ще се финансират партиите.
Ще подкрепим намаляването на субсидията, но настояваме да има текстове, които да дават възможност за официално финансиране на партиите, каза в кулоарите на парламента лидерът на НФСБ Валери Симеонов.
До преизчисляване на субсидиите се стигна, след като "Шоуто на Слави" представи информация от Министерството на финансите, според която през 2018 г. политическите формации са получавали не по 11 лева, а по 13.23 лева на получен на изборите глас. Тълкованието на Слави Трифонов е, че сумите за субсидията се формират на база на всички действителни гласове на парламентарните избори, а не само на тези за съответната партия или коалиция, които имат право на такава. Финансовият министър Владислав Горанов оправда това със законови несъвършенства, а БСП заяви, че ще иска оставката му.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com