София. Край на заробващите договори с арендаторите. Това предвиждат законодателни промени, които готви червеният депутат Спас Панчев. Недоволните ще могат да скъсат отношенията си с арендаторите, ако имат забележки към тяхната работа върху земята им. "Трябва да се дадат някакви гаранции на хората и възможност да избират", разказва пред "Стандарт" Панчев. По негови думи, ако хората имат основателни претенции, трябва да може да разтрогват договорните отношения. Соцдепутатът разказа, че пътува към Петрова нива, където се провеждат чествания по случай на 110-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание.
Усилено коване на закони кипи и при други народни избраници. Някои от тях пътуват из страната на работни обяди и срещи с избиратели. Един от тях е бившият общински съветник от БСП Георги Кадиев. Той подготвя цели три законопроекта, които ще внесе в парламента. Единият от тях е свързан с референдумите. Кадиев предвижда прагът за валидност на националното запитване да е 25%. В сегашния закон е записано, че за да се приеме за валиден резултатът от референдума, трябва да са гласували поне толкова, колкото и на предишните парламентарни избори. Според соцдепутата трябва да падне и изискуемият брой подписи за започване на национално допитване. Сега то е за половин милион парафа. Проучване показва, че подобен брой подписи се изисква в далеч по-населени страни. В законопроекта, подготвян от Кадиев, нужните парафи ще са 100 000.
Другата промяна, готвена от червения депутат, е промяна в методологията за изчисляване на депутатите на общинските съветници. Сегашните представители в "малкия парламент" в София взимат 194 лева. Тяхната заплата се изчислява на 30% от средната заплата на общинската администрация. Предложението на Кадиев е тя да стане до 70% от заплата на председателя на Общинския съвет. В момента тя е около 1600 лева за София, като сумите се различават в общините.
Председателят на комисията "Авиоотряд 28" и депутат от "Атака" Венцислав Лаков пък трескаво обработва последната информация, получена в парламентарната комисия. Пред "Стандарт" той разкри, че ще извика и спътници на бившия премиер Бойко Борисов, които са летели с него и могат да разкажат повече за полетите на властта. Лаков обаче категорично отрече да каже имената им, като призна само, че няма да са министри. След малко повече от месец комисията приключва работа и цялата информация трябва да бъде окомплектована, разказа Лаков.
"Параграф 22" пък ще бори Христо Монов, по негови думи. Той разказа, че спортните федерации са длъжни да следят спортистите за допинг. Ако три проби обаче излязат положителни, се отнема лицензът на федерацията. "Пълен правен абсурд", коментира Монов. Държавната агенция за закрила на детето пък ще получи по-голяма свобода на действие. Тя ще стане първостепенен разпоредител на бюджета си.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com